Predávame štvrte a polovice mäsiarom a reštauráciám, ktoré si zakladajú na kvalite a čerstvosti mäsa. Prečo by ho mali nakupovať v Rakúsku?
Čas grilovania, ale aj otázok. Najmä tých, či bravčové mäso, ktoré tak radi opekáme, pečieme, varíme či dusíme škodí nášmu zdraviu i štíhlej línii.
Množstvo vytečenej šťavy a farba mäsa prezrádzajú, ako boli zvieratá chované, vezené na bitúnok a zabité.
„Predpokladáme, že navýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov nemusí byť konečné.“ uvádza Eva Forrai.
V priebehu posledných dvadsiatich rokov sa radikálne zmenšilo základné stádo ošípaných, kostrou ktorého sú chovy prasníc. Počet matiek, ktoré rodia mláďatá do chovu, padol takmer o stotisíc, zo 131-tisíc na 34-tisíc.
Sektor chovu ošípaných na Slovensku by na svoje zachovanie potreboval štátnu podporu vo výške 10 miliónov eur, uviedol na brífingu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho, za účasti riaditeľa Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (SACHO) Petra Poláka.
Kapor dlho vyjadroval stabilitu cien potravín. Zlom prišiel, keď v dôsledku horúčav poklesla produkcia rýb a ich ceny vystrelili hore.
Mäsiari oznámili, že od decembra predpokladajú zvýšenie cien mäsa a bravčových výrobkov o 10 až 12 % a pri niektorých produktoch až o 20 %.
Máte chuť na pravé slovenské zabíjačkové špeciality? Pozrite si v reportáži TV Pravda, prečo je bravčový luxus nad slovenské pomery.
Slovenskí spotrebitelia si už tento mesiac priplatia za bravčové mäso. K zdraženiu by však malo prísť až po veľkonočných nákupoch, hitom ktorých sú akciové ceny.
V kopcoch juhovýchodného Francúzska sa začína rozširovať chov maďarského plemena ošípaných, ktoré v Európe takmer vymizlo. A to vďaka milovníkom šunky.