Viac ako vzácne. Slovensko dlhodobo zaostáva v počet nájomných bytov. Na tie od mesta sa čaká aj roky, existujúce sú obsadené.
Na začiatku pandémie Index realitného zdravia IRZ dosiahol najhorší výsledok od roku 2013, výhľad na vstup do roku 2021 však tiež nie je optimistický.
Vláda schválila dlhodobú stratégiu obnovy fondu budov z dielne rezortu dopravy a výstavby.
Podľa analytika je kúpna sila obyvateľstva ďaleko vyššia ako za čias hospodárskej krízy v roku 2008 a okrem toho v Bratislave stále pretrváva problém nízkej ponuky nových bytov.
O vývoji na realitnom trhu sa denník Pravda rozprával s analytikom spoločnosti Finlord.cz Borisom Tomčiakom.
Mladomanželia zároveň môžu získať bonus pri narodení dieťaťa.
Od 1. januára 2021 budú platiť nové pásma na určenie výšky dotácie na výstavbu nájomných bytov bežného štandardu.
Kupovať či radšej počkať? Očakávania, že ceny nehnuteľností stiahne pandémia dole či aspoň zastaví ich rast, sa nepotvrdili.
Zvýšili sa ceny nových nehnuteľností o 7,9 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 8,4 percenta.
V niektorých regiónoch ceny dokonca poklesli.
Čím menší, tým väčší záujem. Takýmto pravidlom sa najnovšie riadi realitný trh.
ĽUBOŠ PAVELKA: Na Slovensku v poslednom čase rastie záujem o malé byty. Ceny nehnuteľností rastú najvýraznejšie vo veľkých mestách s relatívne prijateľnou infraštruktúrou a možnosťami nájsť si slušne platené zamestnanie.
Rast cien novostavieb v metropole Slovenska pokračuje aj počas koronakrízy. V treťom štvrťroku medziročne vzrástli o 14,4 percenta.
Vzácne ako šafran, tak to vyzerá s nájomnými bytmi v mnohých slovenských mestách. Napríklad v hlavnom meste sa na nájomný byt čaká aj sedem rokov.
V 2. štvrťroku 2020 sa začala výstavba bytov predovšetkým v rodinných domoch, z celkového počtu 3954 začatých bytov tvorila až 85,3 %.
Realitný trh v Bratislave podľa analýzy spoločnosti Bencont Investments pocítil vplyv pandémie koronavírusu najmä v apríli, keď sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne spomalil.
Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku sa v 1. polroku vyšplhal do výšky 432 miliónov eur, čo znamenalo medziročný nárast o 66 %.
Na Slovensku momentálne chýba 220.000 bytov, aj keď ich počet postupne rastie.
Nájomcovia sa často mýlia pri interpretovaní funkcie depozitu.
Počet začatých bytov sa na Slovensku medziročne zvýšil o viac ako štvrtinu, pribudli aj dokončené byty.