Bez jadrovej energetiky nemáme v Európe šancu. Budeme mať veľký problém.
Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.
IGOR DANIŠ: Babráctvo tejto vlády nemá hranice. Pol roka nám sľubovala nízke ceny energií. Teraz hrozí, že to bude presne naopak.
Väčšina zákazníkov bude platiť vládou zastropované ceny, klienti si mesačne priplatia okolo 300 českých korún.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále kvôli novému zákonu o energetike.
Ceny elektriny v Nemecku prudko rastú, nabíjanie elektromobilov sa predražuje.
Ministerstvo hospodárstva prichádza v čase energetickej krízy s motivačným návrhom.
IGOR DANIŠ: Európska únia je na rázcestí. Ak nezvládne túto krízu, dovedie ekonomiku do rozkladu, ohrozí sama seba, liberálnu demokraciu vôbec.
V utorok sa megawatthodina elektriny predávala na pražskej burze za 416 eur.
Máme za to, že v prípade elektriny zohrá na budúci rok dôležitú úlohu uzavreté memorandum so Slovenskými elektrárňami, vyhlásil Andrej Juris.
V situáciách, keď na trhu hrozí nedostatok elektriny či plynu, dáva zákon Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) mandát na zavedenie špeciálnej regulácie.
IGOR DANIŠ: Tak, vojna na Ukrajine vopred ohlásená na túto stredu sa nezačala, ale jedna veľká bomba, dokonca atómová, vybuchla. A nie v Číne víťazstvom našich hokejistov nad USA.
Padol nový rekord. Začiatkom tohto roka sa komodita obchodovala za 55 eur za megawatthodinu.
Na chystané zmeny, medzi ktoré patrí napríklad deregulácia trhu, Ministerstvo hospodárstva dostalo v rámci medzirezortného pripomienkového konania takmer 800 pripomienok, z toho vyše 500 bolo zásadných.
LUCIA LAUKOVÁ: Vlády v celej EÚ hľadajú spôsoby ako pomôcť ľudom s rastúcimi cenami energií. Vo veľkom rozdávajú peňažné poukážky, zavádzajú špeciálne tarify či znižujú dane. Len na Slovensku stále nič.
MONIKA JANKOVIČOVÁ: Ceny energií enormne rastú. Vláda každého štátu EÚ sa snaží riešiť danú situáciu tak, aby to malo čo najmenší dosah na obyvateľstvo a firmy. Na Slovensku sme však trochu zaspali...
Tohtoročný nárast cien energií priniesol so sebou novú situáciu: Jeden z najväčších dodávateľov, Slovakia Energy, na konci septembra skončil svoje podnikanie.
Zdraženie medziročne presahuje úroveň 40 percent. Ide o ceny platné pre rok 2022.
Peniaze na podporu pôjdu z plánu obnovy, ale aj z Modernizačného fondu.
Nové vedenie stabilizuje prenosovú sústavu a má umožniť pripojenie ďalších 407 megawattov nových obnoviteľných zdrojov energie.