Bratislava a krajské mestá si dlhodobo udržujú vysoké ceny vďaka stabilnému dopytu a neustálej výstavbe.
Ide o investíciu porovnateľnú s Volvom či baterkárňou v Šuranoch
V Charkove stojí jednoizbový byt v prepočte iba 10-tisíc eur. Ceny nehnuteľností v ohrozených oblastiach Ukrajiny zaznamenali od invázie prudký pokles.
Pravda oslovila odborníkov s prosbou pripraviť aspoň nepravdepodobnú, ale predsa možnú predpoveď udalostí na rok 2025
Aký bol z pohľadu osobných financií rok 2024 a na čo sa máme tešiť, alebo čoho sa báť v roku 2025?
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Naším najväčším problémom je, že nájomné byta sa spájajú s predstavou o bývaní „chudobných“.
Chcete predať nehnuteľnosť? Odborníčka na realitný trh radí, ako nehnuteľnosť zlepšiť, aby ste zvýšili jej hodnotu. Sú úpravy, ktoré sa robiť neoplatí i také, ktoré prinášajú zisk.
Ceny nehnuteľností začali rásť, úroky na hypotékach klesať, ceny výrazne stúpli aj pri prenájmoch. Ako to aktuálne vyzerá na realitnom trhu?
IRIS KOPCSAYOVÁ: Ak sa chystáte kupovať byt, je na to práve priaznivá situácia. Vývoj cien na trhu s nehnuteľnosťami praje totiž viac kupujúcim ako tým, čo predávajú.
IGOR DANIŠ: Chceme budovať štát blahobytu, kde budú žiť šťastní ľudia, alebo preferujeme krajinu s utrápenými ľuďmi?
ĽUBOŠ PAVELKA: Naši občania očakávajú, aby sa politické slogany a vízie o lepších podmienkach pre život konečne reálne pretavili aj do praxe.
Dá sa na kúpe a prenájme garáže zarobiť?
Realitný trh má novú skúsenosť, všetko je lacnejšie. Je to naozaj tak? Zhovárame sa s Jánom Palenčárom, prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
Realitný trh má novú skúsenosť, pokles cien. Naozaj je všetko lacnejšie? Odpovie Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
Dôvodom poklesu cien nehnuteľností je predovšetkým prepad dopytu pre plošné zdraženie hypoték.
Úroky na nových aj starých hypotékach rastú. Ako to ovplyvní schopnosť kupovať byty, požičať si a splácať?
Ceny mnohých nehnuteľností na Slovensku klesli o 10 percent, no niektoré naopak narástli - aj o 13 percent. A Bratislava? Tá si žije vlastný realitný život.
ĽUBOŠ PAVELKA: Uskladnenie zlata stojí peniaze a na rozdiel od garáže neprináša majiteľovi žiadny výnos s výnimkou jeho predaja v čase vysokých cien.
Po rokoch prudkého nárastu ceny nehnuteľností prvý raz mierne klesli. Napriek tomu je bývanie stále menej dostupné. Prečo?
IGOR DANIŠ: Nádejať sa, že realitná bublina konečne spľasla, by bolo veľkou chybou. Skôr ako poklesu cien budeme svedkami osobných tragédií.