Rozhovor s Jánom Palenčárom, prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií.
Za prvý štvrťrok tohto roka išli medziročne ceny nehnuteľností hore o vyše 23 percent. Takýto rast cien nehnuteľností považujú viacerí odborníci za neprimeraný.
Našetriť na nehnuteľnosť by priemernému Slovákovi trvalo približne 12 rokov odkladania celého platu.
Jeden meter štvorcový v priemere na Slovensku stojí 2510 eur.
ĽUBOŠ PAVELKA: Cena zlata za posledné dva roky vôbec nevzrástla, skôr naopak. To sa nedá povedať o cenách bytov, nehnuteľností, stavebných materiáloch a energiách.
Reality neustále prekvapujú. Vysokým rastom cien. Ako na trh s nehnuteľnosťami vplýva inflácia, rast úrokov či vojna na Ukrajine? Vysvetlíme v relácii Ide o peniaze.
IGOR DANIŠ: Masová výstavba bytov sa skončila v 90. rokoch. Odvtedy sme sa spoliehali na trh. Ten mal ako vždy všetko vyriešiť. Výsledok? Trvalý nedostatok bytov.
Extrémny nedostatok novostavieb podľa analýzy ich ceny "ženie do výšok".
IGOR DANIŠ: Zdražovanie či rušenie výroby môžu položiť niektoré odvetvia na kolená. Že to bude mať multiplikačný efekt na celú ekonomiku, ako aj spoločnosť, netreba pripomínať.
Dve slová, ktoré dnes počúvame veľmi často. Realitná bublina. Na čo sa majú majitelia nehnuteľností a kupujúci pripraviť? Sledujte reláciu Ide o peniaze.
IGOR DANIŠ: Ak sa nezačne na Slovensku urýchlene a premyslene stavať, tak hrozí, že nespľasne iba hypotekárna bublina, ale celá krajina.
Pretrvávajúci realitný boom, ale aj avizované zvyšovanie úrokových sadzieb otvárajú otázku, komu sa oplatí kupovať nehnuteľnosti.
TOMÁŠ ZEMKO: Pred vyše týždňom dorazilo z Frankfurtu na Slovensko varovanie. Európsky výbor pre systémové riziká upozorňuje, že na trhu s bývaním hrozí niekoľko problémov.
Ceny nehnuteľností prudko rastú. Ak ste kupovali byt či dom pred rokmi, tušíte, akú hodnotu má dnes? Ako to zistiť? Sledujte reláciu Ide o peniaze.
IGOR DANIŠ: Pumpovanie peňazí zvyšuje ceny akcií, majitelia najväčších svetových podnikov znásobujú svoje bohatstvo. Bezprácne, v čase, keď iní prepočítavajú každé euro.
ĽUBOŠ PAVELKA: Politici sa extrémne bránia zvyšovaniu platov, lebo prednosť dostáva pokrytie zvýšených nákladov na energie a výdavky na obranu.
Viac ako 89% potenciálnych kupujúcich plánuje kúpu bývania aj napriek rastu cien.
Tempo rastu cien bytov a domov sa zmierni a mohlo by sa pohybovať v rozmedzí 5-10 percent.
ĽUBOŠ PAVELKA: V zahraničí obmedzujú špekulatívne nákupy nehnuteľností. Určitú časť musia developeri ponúknuť na predaj ľuďom, ktorí v nich budú naozaj bývať.
Realizačné ceny nehnuteľností v 3. štvrťroku poskočili najmä medziročne, rekordné boli aj medzikvartálne.