Jeho cesta potrvá od pondelka do stredy.
Významný je podľa prezidenta aj presah do zdravotníctva, keďže vďaka objavom tejto organizácie je v súčasnosti možné precíznejšie liečiť onkologické ochorenia.
Jadroví vedci dúfajú, že by prispel k odhaleniu doteraz neznámych častíc a priniesol revolúciu vo fyzike.
Veľký hadrónový urýchľovač častíc je najväčším experimentálnym zariadením na svete. Je tiež najchladnejším a zároveň i najhorúcejším miestom našej galaxie.
CERN je najznámejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty.
Všetky členstvá v medzinárodných organizáciách sa čoskoro zaplatia. Potvrdil to štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis.
Slovensko dlhuje prestížnej vedeckej inštitúcii peniaze na členských poplatkoch.
Európske laboratórium jadrového výskumu (CERN) predstavila víziu časticového urýchľovača novej generácie.
Letný študentský program CERN privítal študentov aj tento rok.
Vedci, ktorí pracujú s Veľkým hadrónovým urýchľovačom, ohlásili nález novej subatomárnej častice, od ktorej si sľubujú lepšie pochopenie súdržnosti hmoty.
Vedci, ktorí pracujú s Veľkým hadrónovým urýchľovačom, ohlásili nález novej subatomárnej častice, od ktorej si sľubujú lepšie pochopenie súdržnosti hmoty.
V CERN-e inaugurovali lineárny urýchľovač Linac 4, ktorý je najnovším prírastkom medzi urýchľovačmi od spustenia Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC).
Európska organizácia pre jadrový výskum CERN so sídlom v Ženeve organizuje tento rok po prvýkrát dvojtýždňový letný tábor pre stredoškolákov od 16 do 19 rokov.
Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) hlási objav pentakvarku, čo bola doteraz iba predpokladaná subatomárna častica.
Po 27 mesiacoch odmlky začal urýchľovač LHC dodávať fyzikom nové dáta, a to pri takmer dvojnásobne vyššej energii, než pred prestávkou potrebnou na jeho prestavanie a vylepšenie.
Šesť týždňov od opätovného spustenia po modernizačnej a údržbovej prestávke zaznamenal najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete nový rekord.
Po dvoch rokoch odstávky je urýchľovač častíc LHC výkonnejší, dostal mnoho zlepšení a už v máji pôjde na maximum. Vedci dúfajú, že nájdu nové častice.
Už budúci mesiac bude po dvojročnej prestávke a vylepšeniach opäť naštartovaný urýchľovač častíc LHC v CERN-e.
Najzložitejším strojom, aký ľudstvo postavilo, je hadrónový urýchľovač častíc, ktorý sa nachádza v podzemí CERN-u. Na jeho prácach sa podieľa aj 37-ročný Daniel Valúch.
Víťaz v odbore elektronika stredoškolskej súťaže Zenit má možnosť absolvovať platenú stáž vo svetoznámom CERN–e.