Zdravé srdce, prevencia aterosklerózy, dobre fungujúca štítna žľaza, silnejšia imunita. To všetko prináša do nášho života selén. Avšak pozor, môže byť aj nebezpečný.
Tuk v mäse je strašiak, preto sa odporúča jesť najmä také mäso, kde je ho málo. Výnimkou sú ryby.
Leto je čas, keď nemáme chuť na ťažšie pokrmy, preto prinášame ľahšie jedlá, z ktorých si možno pripraviť chutný obed, prípadne večeru.
Podľa odborníkov na výživu by sme mali jesť ryby 2x týždenne. Majú vysoký obsah omega 3 mastných kyselín, ktoré chránia srdce a cievy, obsahujú vitamín D a vitamíny skupiny B.
V receptoch na niektoré koláče sa môžete stretnúť s pojmom samokypriaca múka (Self-Rising Flour). Používa sa najmä pri príprave čajového pečiva.
Paradajky je vhodné do väčšiny jedál zbaviť šupy. Ako sme už písali, najlepšie to ide, keď ich na pár sekúnd ponoríte do vriacej vody, napichnete na vidličku a ošúpete.
Ryby sa dajú pripraviť na množstvo spôsobov, zďaleka nie len ako vyprážané, pečené či grilované. Sú zdravé, ale dlhé desaťročia boli u nás len doménou Vianoc.
Mandle, morčacie mäso, rybacina a kivi. Čo majú spoločné? Zmes prospešných látok, vitamínov a minerálov, ktoré aj u starších ľudí zlepšujú kvalitu nočného odpočinku.
Mäsko z vôd. A keďže sú slovenské vody rôzne – sladké, stojaté, zurčiace, s rôznymi rastlinami a živočíchmi – nuž aj tie naše ryby majú storaké chute.
Osem z desiatich českých i slovenských domácností si od októbra 2017 do septembra 2018 kúpilo ryby a na nákup sa vybrali v priemere sedem ráz do roka.