Karel Pacner najnovšie vydanie svojej populárnej publikácie podstatne rozšíril o nedávno objavené skutočnosti získané štúdiom novootvorených archívov tajných služieb.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: V roku storočnice vzniku Československa sa k štátnym sviatkom na Slovensku zrejme „jednorazovo“ pridá ešte jeden.
Satirou zatínal do tém, ktoré politická korektnosť vytlačila na okraj. Či už to bolo zobrazenie americkej spoločnosti, modernej židovskej identity či sexuálnych túžob, namiesto ružových okuliarov si Philip Roth nasadzoval silné dioptrie.
Tohtoročný 30. október by mal byť štátnym sviatkom, počas ktorého si Slovensko pripomenie 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa.
Na sté výročie vzniku prvej Československej republiky sa chystajú oslavy, ale zatiaľ sa zdá, že Slováci si túto výnimočnú udalosť štátnym sviatkom nepripomenú.
SAŠA UHLOVÁ: „Už som v Prahe niekoľko dní a s mnohými som sa zhovárala o Pražskej jari. Vyzerá to, akoby si na ňu nikto nespomínal,“ hovorila mi francúzska novinárka.
Za účasti prezidenta Andreja Kisku a premiérov Petra Pellegriniho a Andreja Babiša sa začala výstava, ktorá mapuje históriu Československa.
Čím viac sa spoločnosť vzďaľuje roku 1989, tým väčšia nostalgia sa zmocňuje ľudí, ktorí ho zažili na vlastnej koži, za potravinami oných čias.
MARIÁN REPA: Na konci 80. rokov počas perestrojky už v okolitých krajinách bolo cítiť závan zmien, no režim v Československu sa javil ako pevný žulový monolit.
Aféra okolo šéfa britských labouristov Jeremyho Corbyna, ktorý mal pred rokom 1989 spolupracovať s československou Štátnou bezpečnosťou a dostávať za to peniaze, neutícha.
Predseda britských labouristov Corbyn, ktorého denník The Sun obvinil zo spolupráce s československou Štátnou bezpečnosťou, zrejme nevedel, s kým sa stretáva.
Výstava bude k dispozícii v Českom centre v japonskej metropole do 28. februára.
Americký kongresman predložil Snemovni reprezentantov návrh zákona pripomínajúceho 25. výročie vzniku samostatných štátov - Slovenskej a Českej republiky.
MIROSLAV TÍŽIK: Na najnovšie dejiny Slovenska, v období jeho samostatnosti, sa nedá pozerať len od roku 1993, respektíve od leta 1992.
Po ročnej prestávke sa moderátorka Iveta Malachovská vrátila na známy Ples v opere.
IGOR GREXA: Neuralgický bod našej histórie - rozdelenie niekdajšej federácie - dodnes mnohým nedá spávať.
Tri okrúhle výročia významných historických udalostí v nastávajúcom roku sú učebnicovou ukážkou, ako neveľký národ v srdci Európy postupne dozrieval.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Rozdelenie Československa bolo najmä dielo Vladimíra Mečiara a Václava Klausa.
"Zdôrazňovali, že prišiel čas, keď mladí musia zabojovať o existenciu vlasti,“ spomína Emil Boček na obdobie, keď si nacisti vybrali ako terč krajinu Čechov a Slovákov.
Začiatky samostatnosti podľa jej slov výrazne poznačili sociálne i ekonomické otázky.