Zahrali si spolu v dvojici najromantickejších snímok 90-tych rokov. Aký bol však skutočný vzťah medzi herečkou Meg Ryanovou a hercom Tomom Hanksom?
Nasledujúci životný a vedecký príbeh sa vymyká tomu, čo sa deje na Slovensku v posledných desaťročiach.
Lásku možno z vedeckého pohľadu rozdeliť na tri štádiá. Ktoré to sú? Tu je vysvetlenie slovenských vedcov z Chemického ústavu SAV.
Za to, že v okolí Hlohovca je vysoká koncentrácia učiteľov chémie môže výnimočná osobnosť. Ľubomíra Krajčová.
Aký prínos pre ľudstvo majú tohtoroční laureáti za chémiu? Je udeľovanie Nobelových cien spravodlivé?
Nobelovu cenu za chémiu tento rok získali Američania Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless a tiež Dán Morten Meldal za revolučný spôsob spájania molekúl.
Herečka Sienna Miller však nedávno prezradila na kolegu Bena Afflecka čosi, čo by sa nie každému hercovi pozdávalo.
Kremík nájdeme v telefónoch, počítačoch a akejkoľvek ďalšej elektronike. Je totiž základným materiálom na výrobu polovodičov, z ktorých sa vyrábajú ich komponenty. Tento po desaťročia používaný prvok však dosiahol svoje limity.
Vývin spôsobu ako vytvárať molekuly prostredníctvom organickej katalýzy malo veľký vplyv na farmaceutický výskum a zelenšiu chémiu.
Vedci zo SAV a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach dokázali s využitím mechano chémie syntetizovať za pomoci lišajníkov strieborné nanočastice s antibakteriálnou aktivitou.
Vedci z Oddelenia taveninových sústav Ústavu anorganickej chémie SAV skúmajú priemyselne zaujímavé taveniny anorganických solí, predovšetkým fluoridy.
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2020 získali americká biochemička Jennifer Doudnová a francúzska biochemička Emmanuella Charpentierová.
Je škodlivé maľovať si nechty? Budú tým pádom nechty lámavé?
Chémia funguje, ale čo sa týka bežného života, vedú ho odlišný. Môže to s láskou fungovať?
Jedna štúdia aktuálne potvrdila, že pravidelné farbenie vlasov zvyšuje riziko rakoviny prsníka.
Niektorým ženám to ide neuveriteľne ľahko! Nie sú síce prvoplánové krásavice, ale majú v sebe čosi, čo mužov neuveriteľne priťahuje.
Olomouckí vedci v spolupráci s kolegami z Japonska objavili novú metódu popisu chemických vlastností prvkov.
Jablká sú jesennou špecialitou. Ich vôňu cítiť zo stánkov na trhoch a inšpirujú výrobcov jablčných koláčov i brandy.
Chemické odvetvia, ktoré sú naviazané na automobilky, aj napriek dvojpercentnému celkovému poklesu tržieb pokračujú v stabilnom rozvoji.