Ruské sily používajú granáty so slzotvorným plynom, uvádza ukrajinská armáda, podľa ktorej po vystavení toxickým látkam ošetrili najmenej 500 vojakov
Ukrajinskí vojaci na fronte čelia novej hrozbe - plynu.
Na juhu Ukrajiny je teraz ťažisko ukrajinskej protiofenzívy, ktorá mieri na mestá Melitopol a Berďansk okupovaná Rusmi v Záporožskej oblasti.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v piatok uviedla, že všetky deklarované zásoby chemických zbraní boli "nenávratne zničené".
IGOR DANIŠ: Očividné klamstvo, za náruživého pritakávania rýchlo kvasených demokratov z postkomunistických krajín, zneuctilo západné hodnoty, demokraciu a slobodu.
Británia overuje tvrdenie jednotky Azov v Mariupoľe, že Rusko v Mariupoľe použilo "jedovatú látku neznámeho pôvodu".
Poznanie smeru a rýchlosti vetra v rôznych výškach je podľa odborníka kľúčom k predpovedaniu toho, kam sa nebezpečenstvo dostane.
Rusko a sýrska vláda aj v minulosti opakovane obviňovali Organizáciu pre zákaz chemických zbraní zo zaujatosti pri vyšetrovaní incidentov v Sýrii.
Na spáchanie útoku armáda podľa vyšetrovateľov Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) využila vrtuľník a stíhačky ruskej výroby Suchoj Su-22.
Ministri zahraničných vecí týchto troch krajín v spoločnom vyhlásení uviedli, že "niet pochýb" o tom, že Sýria použila v minulosti takéto zbrane.
Existujú dôkazy, že sýrske vládne sily v Idlibe zhromažďujú a pripravujú chemické zbrane.
Spojené štáty uvalili sankcie voči piatim skupinám a ôsmim jednotlivcom za ich podiel na programe na výrobu chemických zbraní v Sýrii.
Je to dohoda, ktorá neplatí. V súvislosti s použitím chemických zbraní má Sýria čo vysvetľovať. V rozhovore pre televíziu NBC to priznal Ahmet Üzümcü, šéf Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
Zločinov je tak veľa, že nikdy nebudú potrestané všetky. Vojna v Sýrii trvá už viac ako sedem rokov, jej koniec je v nedohľadne a mŕtvych sú státisíce.
"OPCW zhodnotí situáciu a zváži ďalšie kroky vrátane ďalšej potenciálne návštevy v Dúmá," uvádza sa vo vyhlásení OPCW.
Zatiaľ sa ale správy o chemickom útoku nepodarilo potvrdiť; misia Organizácie pre zákaz chemických zbraní je v Sýrii od víkendu a má problémy sa do Dúmy dostať.
"Problémy s bezpečnosťou v meste Dúma nedovoľujú, aby ho navštívili odborníci," vyhlásil v pondelok Ahmet Uzumju, generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
"OSN poskytla potrebné povolenia pre to, aby tím OPCW vykonal svoju prácu v Dúme," povedal hovorca OSN Stéphane Dujarric.
Šéf ruskej diplomacie na brífingu v Moskve spochybnil prístup francúzskych úradov k informáciám vzťahujúcim sa na údajný chemický útok.
Damask oficiálne potvrdil svoju pripravenosť pomáhať pri akomkoľvek vyšetrovaní chemických útokov v Sýrii.