HANA FÁBRY: Čo môže mať spoločné Anna Franková so žilinskými deťmi? Nespája ich doba, krutosť vojny ani tragická smrť v lágri...
ZUZANA KUSÁ: Nízke dávky z nikoho nespravia čistého a pokojného človeka, ktorého ostatní prijmú či aspoň strpia vedľa seba. V autobuse či školskej lavici.
MARTIN KRNO: Všade vo svete rastie kriminalita tam, kde sa prehlbuje chudoba. U nás práve v zaostalých osadách, ktoré už prestávajú byť iba čisto rómske.
Najväčší podiel populácie bol vlani v EÚ chudobou a sociálnym vylúčením ohrozený v Bulharsku (40,4 %) a najnižší v Česku (13,3 %).
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Myslievam na Ivana Hálka a spolu s ním verím, že neexistuje etnicky podmienená neriešiteľnosť katastrofickej sociálnej situácie.
Napriek tomu, že globalizácia za posledné roky priniesla zlepšenie životnej úrovne ľudí naprieč všetkými príjmovými vrstvami, najviac si polepšili tí najbohatší.
Na sekretariáte Obecného úradu v Rumanovej (okres Nitra) sa ozve tiché klopanie. Dovnútra vchádza prvá mamička, ktorá si prišla vyzdvihnúť potravinový balíček.
Dôchodcovia v Rusku patria k chudobou najviac ohrozeným sociálnym skupinám, vyplýva zo štúdie moskovskej ekonomickej univerzity a ruskej akadémie vied.
ZUZANA KUSÁ: Ak rodičia tolerujú záškoláctvo potomkov, je to v našich očiach krádež. Kradnú im budúcnosť. Morálne pobúrenie je veľké a štát nie je nečinný.
Od začiatku júla tohto roka sa po štyroch rokoch suma životného minima pre plnoletú fyzickú osobu zvýšila z 198,09 eura na 199,48 eura mesačne.
Bieda a strata nádeje na zlepšenie panujú vo Venezuele už niekoľko rokov. V krajine vláda nemá na platenie sociálnych programov štátu pre najchudobnejších.
Rizikom chudoby bolo v minulom roku ohrozených 12,7 percenta obyvateľov Slovenska, teda 670 tisíc osôb.
Gréci, ktorých životná úroveň v posledných rokov výrazne klesla, zrejme už čoskoro dostanú ďalšiu časť z finančnej pomoci od medzinárodných veriteľov.
Počet chudobných ľudí v Nemecku dosiahol nové maximum. V roku 2015 predstavoval v celoštátnom priemere podiel chudobných 15,7 percenta.
Dávky v hmotnej núdzi dostalo na Slovensku v januári tohto roka 97,5 tis. osôb. Medziročne sa počet poberateľov znížil o 17,1 tisíca.
MATEJ IVANČÍK: Všetci sme počuli, že podstatou plesov, možno väčšiny z nich, je primárne charita.
ŠTEFAN DOMONKOS: Príjmová nerovnosť a chudoba v ľudskej spoločnosti, jej najrôznejšie pramene a následky sú prirodzenou doménou spoločenských vied.
Nitky v Európe, Amerike, ale aj Ázii či Rusku ťahajú z úzadia boháči. Politici si s ich vplyvom nevedia poradiť. Miliardárov pribúda a situácia chudobnejších sa nezlepšuje.
Koncentrácia majetku v eurozóne sa od začiatku jej dlhovej krízy zvýšila, najbohatší si polepšili, chudobnejší boli zasiahnutí najviac.
Dávky v hmotnej núdzi dostalo na Slovensku minulý mesiac 98,4 tis. osôb. Oproti októbru tohto roka išlo o pokles o 1,1 tis. ľudí.