VERONIKA ŠIKULOVÁ: Rána sú chladné, po povodniach možno začnú rásť huby. Dnes ráno som vstala a najradšej by som písala rozprávku o hubách. Zistila som však, že musím ísť na poradu.
Knižné tipy pre tých, ktorým pod slnečníkom nesmie chýbať niečo dobré na čítanie.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: V Budapešti s veľkým úspechom usporadúvajú stretnutia, na ktorých sa čitatelia učia vybranú knižku interpretovať.
Interaktívna čitáreň a putovná výstava Osmijankova literárna záhrada podporuje čítanie detí.
Dôvodov, prečo sa na Slovensku stále predáva veľké množstvo kníh v češtine, je hneď niekoľko.
Čítanie pomáha deťom rozvíjať slovnú zásobu, kritické myslenie, empatiu sj sebavedomie. Mnoho detí však dnes číta len z povinnosti, za čo môžu aj mobily.
Umelá inteligencia by mohla pomáhať ľuďom, ktorí prišli o schopnosť hovoriť. Vedci na Texaskej univerzite totiž vyvinuli dekodér, ktorý umožní čítanie myšlienok.
Deti prečítali počas vlaňajšieho školského roka o štvrtinu kníh viac než rok predtým.
Opakovať by sa mal každý rok, v posledný marcový pondelok.
Možno máte problém zaspať, alebo sa nebudíte s dostatkom energie. Existujú však overené postupy, ktoré ak dodržíte, spánok sa vám okamžite zlepší.
Výsledky celoštátneho testovania v USA ukázali, aké ničivé boli posledné dva roky pandémie covidu-19 pre deväťročných školákov, najmä pre tých najzraniteľnejších.
V bežnej slovenskej domácnosti je sledovanie televízie klasickým večerným rituálom. Žiaľ, nie práve najzdravším.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Pod titulkom, ktorý sa chystám otvoriť, je napísané: 8 min de lecture - osem minút čítania. To ma podrž!
Paranormálna detektívka s niekoľkými scénami, ktoré čitateľovi spôsobia zimomriavky!
Predaj beletrie vo Veľkej Británii vlani stúpol o 16 percent, keďže obyvatelia krajiny „opätovne objavili lásku k čítaniu".
Vlani si odsúdení najčastejšie požičiavali knihu Rivers of Babylon od Petra Pišťanka, román Tovar od Tatiany Melasovej alebo Levronov román V mene republiky.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: V ostatnom roku takmer všetci riešime otázky celkovej životnej perspektívy. Zavretí vo svojich príbytkoch sa snažíme nájsť spôsob, ako zmysluplne tráviť voľný čas.
Pretrvávajúca pandémia koronavírusu a opatrenia, ktoré museli zariadenia sociálnych služieb prijať,sú náročné nielen pre ošetrovateľský personál, ale aj samotných klientov.
Anketa na Facebooku sa týkala témy kníh a otázka pre diskutujúcich znela: „Budujú naše školy u detí lásku k čítaniu/knihám?“
Odborníci Slovenskej akadémie vied vytvorili mobilnú aplikáciu, ktorá podfarbuje hlas pútavými zvukmi či hudbou.