IVAN HOFFMAN: Keď sa povie: „Posledný zhasne“, vieme, že je to o nás. Nie že by sme to tak chceli, iba tušíme, že to tak dopadne. Ako obyčajne, ako vždy.
IVAN HOFFMAN: Populárnych prepperov spovedajú médiá a štedro ich platia boháči, ktorým sa v prípade konca sveta nechce zomrieť s ostatnými.
PETER MIHÓK: Zamyslime sa seriózne nad príčinami dnešného stavu spoločnosti, Slovenska, Európy a sveta a odhaľujme ich v sebe aj v systéme, v ktorom nielen žijeme, ale ho aj tvoríme.
Choroby človeka sú daňou za existenciu civilizácie. Množstvo chorôb sa objavilo práve po usadení sa pôvodných pravekých zberačov a lovcov a ich premene na roľníkov.
Archeológovia odkryli v Peru pozostatky 227 obetovaných detí na lokalite využívanej ľuďmi predkolumbovskej civilizácie.
Dnešná doba je dobou obrovskej konfrontácie civilizačných modelov. Upozornil na to v rozhovore pre Pravdu šéf Ústavu ekonómie a manažmentu a prognostik SAV Peter Staněk.
Neandertálci si zariaďovali bývanie v jaskyniach už pred 176 500 rokmi. Podľa vedcov z Francúzska, Belgicka a Holandska o tom svedčia stopy v jaskyni v južnom Francúzsku.
LESZEK KOLAKOWSKI: Nech už pojem „moderná civilizácia“ znamená čokoľvek, isté je, že modernosť nie je moderná, takisto ako nie sú moderné útoky na modernosť.
Na svete sú ľudia. A potom homosexuáli, ateisti, Cigáni, Židia, moslimovia, černosi, vozičkári, hluchonemí, slepci, tuční a susedia vo vedľajšom dome.
Po vražedných útokoch vo Francúzsku prežívame moment, keď by sme si mali pripomenúť humanistické hodnoty, na ktorých sme postavili Európu po roku 1945.
Čo vie moderný človek o kravičke, teliatku a mliečku? S domestikáciou dobytka sa však začala civilizácia ľudstva, s dobytkom človek všestranne rástol.
Ľudstvo spotrebúva viac zdrojov, ako planéta dokáže dodať a zregenerovať. Rastie nerovnováha medzi ekonomickou elitou industriálnych krajín a chudobou.
Čo sa stalo s poslednými živými Sumermi? Čo ich prinútilo k odchodu? Je ťažké pochopiť, ako zanikla táto stará civilizácia a aké boli príčiny.
Hovorí o tom, že koniec sveta sme už zažili a že nás v najbližších rokoch nečaká v podstate nič dobré. Napriek tomu ľudia z jeho prednášok odchádzajú optimisticky naladení.
Dlhodobé sucho v období rokov 1250 až 1100 pred naším letopočtom prispelo k zániku vyspelých civilizácií tej doby.