Rozsudok však neznamená koniec súdnych sporov, ktoré na niekoľkých úrovniach prezident a jeho odporcovia vedú.
Federálny sudca John D. Bates z hlavného mesta Washington vo verdikte uviedol, že rozhodnutie zrušiť program známy pod skratkou DACA bolo "nezákonné".
Program DACA chráni pred vyhostením státisíce nelegálnych imigrantov, ak ich do krajiny priviedli ešte ako deti.
Kvôli sporom medzi poslancami oboch parlamentných strán opakovane schválili len provizórium - platnosť toho zatiaľ posledného vyprší v noci na piatok.
Takzvaných rojkov, teda migrantov bez dokladov, ktorí do USA prišli ako deti chráni program označovaný skratkou DACA.
O pripravovanom návrhu, ktorý má byť kompletne zverejnený v pondelok, by mali budúci týždeň rokovať republikáni s demokratmi.
Opatrenie, ktoré zaviedol v roku 2012 Trumpov predchodca Barack Obama, chráni pred deportáciou takmer 800 000 ľudí.
"Bez zúfalo potrebného múru na južnej hranici a bez ukončenia smiešneho lotériového imigračného systému žiadna DACA nebude," napísal Trump na twitteri.
O dohode informovali lídri demokratov, podľa ktorých súčasťou dohody nebolo financovanie múru na hranici s Mexikom, ktorá je prioritou Trumpa.
Organizáciu Spojených národov znepokojuje neistá situácia, ktorej v súčasnosti čelia mladí prisťahovalci v Spojených štátoch.
Mnohí z účastníkov protestu uviedli, že využili benefity programu.
PETER JAVŮREK: Keď Barack Obama v lete 2012 zaviedol program s názvom Odloženie postupu voči detským prišelcom, nijako sa netajil tým, že ide o dočasné riešenie.