IGOR DANIŠ: Poliaci majú aj vyššie platy, aj nižšie ceny. Keď si uvedomíme, na akej štartovacej čiare boli v roku 1989, mali by sme sa zamyslieť nad tým, ako si našu krajinu spravujeme.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko nie je pre mnohých domácich ani cudzincov atraktívnou krajinou pre uplatnenie sa na trhu práce.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko v medzinárodných porovnaniach patrí medzi najviac rovnostárske štáty. Otázna je objektivita týchto údajov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko nepatrí rovnako ako ostatné postsocialistické štáty medzi sociálno-trhové ekonomiky.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko sa s nevyhnutnými opatreniami na zmiernenie vplyvu inflácie na obyvateľstvo porátalo jednoduchým spôsobom. Štát pomôže len tým, čo vychovávajú deti.
IGOR DANIŠ: Už dnes sa zdá, že navrhovaná pomoc nebude stačiť a v druhej polovici roka bude treba repete.
ĽUBOŠ PAVELKA: V zahraničí obmedzujú špekulatívne nákupy nehnuteľností. Určitú časť musia developeri ponúknuť na predaj ľuďom, ktorí v nich budú naozaj bývať.
IGOR DANIŠ: Na jednej strane relatívne nízke sumy na výplatných páskach, na druhej strane volanie ekonómov po „stabilizácii“ miezd, inak nám dajú investori zbohom. Skutočne?
Ekonómovia prišli s vlastným návrhom zmeny zdaňovania platov. Žiadajú zrušiť súčasné uvádzanie čistej a hrubej mzdy a zverejňovať plné náklady zamestnávateľov.
Exminister práce prepočítal daňovo-odvodové zaťaženie SZČO podľa súčasnej legislatívy a porovnal ju s návrhom, ktorý v pondelok prezentoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
Okrem relatívne vysokých odvodov však ľuďom z výplat ukrajujú aj takzvané tiché dane. O čo ide? Zjednodušene povedané, odpočítateľné položky zo mzdy rastú pomalšie, ako rastú platy.
Minister financií Igor Matovič totiž podľa exministra financií navrhuje zamestnancom zrušiť stravné, sociálny fond, aj príspevok zamestnávateľa na rekreáciu v sume najviac 275 eur za rok.
ĽUBOŠ PAVELKA: Daňovo-odvodová reforma zavedie jednotnú daň z príjmov. Zníži dane a odvody malej skupine najlepšie zarábajúcich. Poskladajú sa im na to skoro dva milióny ľudí.
JURAJ DRAXLER: SaS tvrdí, že chce dosiahnuť zníženie daňovo-odvodového zaťaženia na priemer troch krajín s najnižším zaťažením v EÚ. Tými superúspešnými krajinami evidentne myslia Rumunsko, Bulharsko či Litvu.
Na Slovensku poklesol počet živnostníkov od roku 2009 takmer o štvrtinu. Podľa analytičky majú stále vysoké daňovo-odvodové zaťaženie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Odpoveď na otázku, či je lepšie pracovať na živnosť alebo mať pracovnú zmluvu, nie je jednoznačná. Závisí od výšky príjmu, charakteru práce, atď.