Phillip A. Karber, šéf Nadácie Potomac, hovorí pre Defence Matters o situácii na Ukrajine a kolektívnej strate pamäti v Európe.
Pracujem pre NATO a žijem v Molenbeeku. Asi ste už o Molenbeeku počuli. Je to časť Bruselu, ktorá bola v správach veľmi často od tragických útokov v Paríži.
Pracujem pre NATO a žijem v Molenbeeku. Je to časť Bruselu, ktorá bola v správach veľmi často od tragických útokov v Paríži 13. novembra 2015, pri ktorých zahynulo 130 nevinných ľudí.
Rusko predpokladá vojnu. "Bol by to konflikt o zdroje, ktorých má byť nedostatok. Verejne o tom hovoria predstavitelia ruského generálneho štábu od februára 2013,“ tvrdí ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer.
O summite NATO vo Varšave sa Octavian Manea pre Defence Matters rozprával s Ianom Brzezinským z Atlantickej rady.
Británia po referende odchádza z EÚ. No napriek problémom sú krajiny, ktoré vnímajú vstup do únie ako cieľ svojho snaženia. Jednou z týchto krajín je aj Gruzínsko
Americký generál John Campbell tvrdí, že Islamský štát zatiaľ nemá schopnosť zaútočiť na Európu alebo na Spojené štáty.
Nastal čas, aby NATO na svojom nadchádzajúcom summite 8. – 9. júla 2016 vo Varšave pozvalo Gruzínsko a Ukrajinu do svojich radov?
Zástupca generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow vidí výzvy pre alianciu na východe aj juhu. Akú úlohu hrá NATO pri riešení konfliktu v Sýrii a ako ďalej vo vzťahu s Ruskom.
Teraz musia pracovať diplomati, hovorí generál Breedlove. Rozhovor s ním vznikol v rámci projektu Defence Matters, na ktorom sa podieľa aj Pravda.
"Keď sa k moci dostal Taliban bol brutálny ako Islamský štát. Jeho štát by nepadol, keby si neznepriatelil západné mocnosti,“ pripomína William McCants.
Fotografie z vojenského cvičenia NATO Trident Juncture.
„Jednoznačne vidíme, že časť Talibanu robí rebranding, pretože očakáva, že získa viac finančných zdrojov, keď využije značku Islamského štátu,“ tvrdí Shoffner.
„Taliban má silné kvality a uvažuje inak ako my. Aby sme ho porazili, musíme pochopiť, ako rozmýšľa,“ tvrdí lotyšský plukovník Mārtiņš Liberts.
„Panujú vážne obavy z toho, čo by mohlo byť cieľom Ruska v Sýrii,“ tvrdí generál Adrian Bradshaw, zástupca veliteľa síl NATO v Európe.
Musíme študovať, pozorovať a učiť sa z toho, čo robia Rusi. Mnohé z toho, čo voláme hybridná vojna, je tu tisíce rokov, tvrdí admirál vo výslužbe James Stavridis.
Rusko ukazuje svetu nové zbrane a medzi nimi aj tank T-14 Armata. Nakoľko je to len ukážka sily?
Bezpečnostné prostredie v Európe sa zmenilo. V tomto zmysle sa musí NATO zamerať na to, ako sa dokáže postarať o svoje východné krídlo.
Zmena politického režimu v Estónsku je cieľom Aslavie. Preto sa tento štát rozhodol pre vojenský zásah zameraný na malé dediny a mestá.
"Ruská vláda kontroluje všetky federálne televízie. Ak sa vám aj podarí dostať von iný odkaz, je pochovaný pod neustálou záplavou mýtov,“ hovorí Robert Pszczel.