MARIA DEMERTZIS: Malé krajiny budú obzvlášť pozorne sledovať, či sa Francúzsku ako veľkej krajine opäť umožní vyhnúť sa nedodržiavaniu spoločného balíka pravidiel.
IGOR DANIŠ: Teraz sme dostali od Európskej komisie žltú kartu, no nabudúce – ak nepridáme – to pokojne môže byť červená a zbytočne vysolíme peknú pokutu z už tak deravého vrecka.
Do úvahy vzali viaceré faktory, okrem iného aj to, že u niektorých štátov ide o dočasné neplnenie stanovených kritérií.
IGOR DANIŠ: To, čo zarazilo, je plán masívneho prepúšťania v štátnej správe - až 30-percentného. Trochu zvláštne na sociálnu demokraciu. Tá by mala skôr ľuďom prácu dávať, či nie?
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko si v súčasnosti vydávaním štátnych dlhopisov požičiava peniaze oveľa drahšie ako ostatné krajiny eurozóny. Horšie je na tom už iba Taliansko.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko nie je pripravené na ozajstnú konsolidáciu verejných financií, čoho dôkazom sú parametre schváleného štátneho rozpočtu.
IGOR DANIŠ: Jedno sme si však v končiacom sa roku uvedomili: takto to ďalej nepôjde, naša ekonomika potrebuje radikálne zmeny.
IGOR DANIŠ: Radikálnejšie zásahy do sociálnych vymožeností tesne pred prezidentskými voľbami by neurobila žiadna vláda. Ledaže by išlo o spolok politických samovrahov.
IGOR DANIŠ: Mať deficit 6 % HDP je vážna choroba verejných financií. Včasná liečba bola „zablokovaná“. Nie však súčasnou vládou.
ĽUBOŠ PAVELKA: Avizovať šetrenie pred voľbami je veľmi nebezpečné, lebo na voličov platia len medové motúzy v podobe prísľubu svetlých zajtrajškov cez farizejské slogany na reklamných pútačoch a predvolebných mítingoch.
IGOR DANIŠ: Strašenie gréckou cestou, ako sa rozšírilo, je totálna hlúposť. No strašenie je na Slovensku základná politická metóda. Straší jedna i druhá strana. Máme to v sebe.
ŠTEFAN KIŠŠ: Vlády Smeru nevytvorili vankúš na zlé časy. Tie prišli v roku 2020 a veľmi rýchlo sme sa priblížili ku gréckej ceste.
MARIÁN REPA: Informácia, že 40 percent voličov sa rozhoduje podľa volebných programov, by bola nepochybne skvelou správou, keby sa zakladala na pravde. Žiaľ len ťažko tomu uveriť.
TOMÁŠ ZEMKO: Zaujíma vás téma „udržateľnosti verejných financií“? Že nie? Nečudo. No predstavte si, že na konci roka vám zaklope na dvere úradník a vypýta si 1 540 eur.
Zaostávanie Slovenska stojí občanov roky života.
ĽUBOŠ PAVELKA: Štátne dlhy sa vo všeobecnosti nesplácajú, keďže z nich štáty vyrastú tak, že ich v skutočnosti zaplatia sporitelia znehodnocovaním úspor a penzijných fondoch.
ĽUBOŠ PAVELKA: Prípravy ozdravných balíčkov úradníckej vlády budú až do volieb diskrétne ukryté pred zrakmi verejnosti.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Úspech fiškálnej konsolidácie bude závisieť od toho, či sa podarí transformácia na iný model rozvoja hospodárstva, než aký sme tu mali od začiatku 90. rokov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Daňová párty naprieč Európou sa už skončila a Slovensko čaká od roku 2024 náročná ozdravná kúra v krátení výdavkov a vo zvyšovania daní.
ĽUBOŠ PAVELKA: Maastrichtské kritériá sa v krajinách eurozóny stávajú rovnakou fraškou ako v časoch socializmu politické vízie o beztriednej spoločnosti, kde sa každému ujde podľa jeho potrieb.