Sviatočné silvestrovské hodovanie, ak sa preženie, škodí zdraviu a u diabetikov to platí dvojnásobne. Ako ho zvládnuť zdravo?
Podľa dotazníka sa diskriminácia detí s cukrovkou prvého typu, ktorých je na Slovensku približne 2000, prejavuje aj vo vzdelávaní. Ako presne?
Cukrovka. Jedno z najrozšírenejších civilizačných ochorení. Aké typy existujú? Aké sú jej príznaky a rizikové faktory? Ako sa diagnostikuje?
Ako o mnohých chorobách, aj o cukrovke kolujú rôzne mýty. Nedostane ju len ten, kto je veľa sladkostí. Nie je nákazlivá. A ohrozuje mnohé orgány ľudského tela.
Vysoké doplatky za lieky, ktoré už ľudia nezvládajú. Nebojte sa aj napriek pandémii navštíviť doktora. Liečbu inzulínovou pumpou hradia všetky poisťovne.
Nie každý diabetik má okamžite poškodené nohy a chodidlá. To by však cukrovkárov nemalo viesť k ľahostajnosti.
Aké sú príznaky a diagnostika cukrovky? Od čoho závisí jej liečba?
Diabetička Janka Brezinová z Dubnice nad Váhom schudla v priebehu pol roka 37 kg a postupne sa jej podarilo vysadiť lieky. Ako?
Ste diabetikom 2. typu a neviete si poradiť so životosprávou? Ak je diagnóza stanovená včas, možnosť ovplyvniť ho zmenou životného štýlu je vysoká.
Cukrovka je najčastejším dôvodom zlyhania obličiek, slepoty, amputácií končatín, ale iba 40 % diabetikov dosahuje cieľ liečby. Prečo? Pozrite si video.
Diabetes mellitus 2. typu je ochorenie, ktoré pacient zvládne len s podporou najbližších a s pomocou lekára.
Vzťah cukor a zuby je všetkým dobre známy. Čo však ochorenie nazývané cukrovka, čiže chorobne zvýšená hladina cukru v krvi? Ako ovplyvňuje chrup diabetika?
V rokoch 2014-2018 sa na Slovensku realizovala štúdia NEFRITI, ktorej súčasť tvorili údaje pacientov s ochorením diabetes mellitus 2. typu na začiatku a po štyroch rokoch.
Pacienti s diabetom majú trikrát väčšie riziko vzniku ochorenia ďasien ako ľudia bez cukrovky. Tá môže viesť k zhoršeniu už existujúceho zápalu ďasien či tvorbe hnisavých parodontálnych vačkov.
Žijeme v pretechnizovanom, uponáhľanom svete a často nemáme čas sa pokojne najesť či dopriať si aspoň trochu pohybu. To všetko môže viesť k takzvaným chorobám z blahobytu.
Diabetes mellitus je jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení súčasnosti. Každé dve minúty zomiera v jeho dôsledku jeden Európan.
PETER JAVŮREK: Návrh, aby pacienti s diabetom mellitus druhého typu prešli do kompletnej starostlivosti všeobecných lekárov, je z rovnakého súdka, ako boli mnohé nedávne „reformy“ v našom školstve.
Slovenskí pacienti majú možnosť podstúpiť v Bratislave novú liečebnú metódu, ktorú už doteraz mohli využívať v MDM centre v Banskej Bystrici.
Prinášame niekoľko užitočných rád nielen pre diabetikov - okrem toho, ako si pripraviť jedlo aj obsah cholesterolu či množstvo vlákniny v jednotlivých potravinách.
Pandémiou tretieho tisícročia, ako odborníci nazývajú diabetes, trpí na Slovensku takmer 400-tisíc ľudí. Hľadajú preto stále nové a kvalitnejšie formy liečby.