Na platenie odvodov sa DPO musí najprv prihlásiť. Sama si určí vymeriavací základ, z ktorého bude platiť. Dokedy treba ohlásiť jeho zmenu?
Prinášame porovnanie povinností voči Sociálnej poisťovni pre zamestnávateľa, zamestnanca a SZČO. Aké pravidlá pre nich platia a aké sú následky ich porušenia?
Pri podaní prihlášky obdržíte variabilný symbol. Špecifický symbol sa uvádza v tvare mesiac a rok. vymeriavací základ si určujete sami a dá sa aj zmeniť.
Aké balíky dobrovoľného poistenia sú k dispozícii? Ako sa stať dobrovoľne poistenou osobou? Aká je výška dobrovoľného poistenia? Ukážeme vám na príkladoch.
Dlh voči Sociálnej poisťovni je pre odvádzateľa poistného nepríjemnou záležitosťou. Aby ste sa takejto situácii vyhli, treba dodržiavať nasledujúce pravidlá.
Existuje päť balíčkov pre dobrovoľne poistené osoby. Nie každá ich ale môže využiť všetky. Aké sú pravidlá pri dobrovoľnom poistení?
V praxi sa stáva, že samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) alebo dobrovoľne poistená osoba (DPO) zaplatia poistné navyše.
K 1. januáru sa vždy mení minimálny a maximálny vymeriavací základ, z ktorého platia poistné na sociálne poistenie živnostníci.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
Sociálna poisťovňa v súvislosti so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu od 1. januára 2019 pripravila kalkulačky.
V prípade, že SZČO, ktorá nie je povinne poistená, sa k 1. októbru (pri odklade daňového priznania) stane povinne poistenou SZČO a bola dovtedy aj dobrovoľne nemocensky poistená, toto poistenie jej zo zákona zanikne.
Na budúci rok sa opäť zvýši maximálna výška dávky materské – každoročne od 1. januára sa totiž zvyšuje v závislosti od zvýšenia maximálneho denného vymeriavacieho základu.