Dostanú moji rodičia rodičovský bonus? Musím o rodičovský bonus požiadať? Od čoho závisí výška rodičovského bonusu?
Dostali ste predvolanie na kontrolnú prehliadku? Ak nechcete o invalidný dôchodok prísť, nevyhýbajte sa jej.
Prvým krokom k invalidnému dôchodku je podanie žiadosti. Viete, aké doklady musíte predložiť?
Poisťovňa vám môže zamietnuť žiadosť o invalidný dôchodok, pokiaľ nespĺňate určité podmienky. Čo môžete urobiť?
Chystáte sa požiadať o invalidný dôchodok? Pripravte sa na posudzovanie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti pracovať.
Za vdovu či vdovca po zomretom človeku sa považuje žena alebo muž, ktorí boli so zosnulým človekom zosobášení. Nárok si teda môžete uplatniť len v prípade, že ste mali uzavreté manželstvo.
Ako sa počíta výška invalidného dôchodku? Na čo všetko sa prihliada?
Parlament schválil zmenu veku odchodu do penzie. Prinášame vám prehľad, koho sa táto zmena týka.
Ako sumu priznaného dôchodku ovplyvňuje výška mzdy a počet odpracovaných rokov?
Nárok na starobný dôchodok má každý človek, ktorý splní podmienky. A tými sú: minimálne 15 odpracovaných rokov, pričom ste platili odvody vy, alebo ich za vás odvádzal štát či váš zamestnávateľ.
Nárok na pozostalostný dôchodok má iba osoba, ktorá bola so zosnulým zosobášená. Dávka sa vypláca v sume 60 % starobného alebo invalidného dôchodku.
Obdobie po smrti partnera patrí medzi najhoršie v živote. K zlému psychickému rozpoloženiu sa môž pridružiť existenčné problémy aj vybavovačky na úradoch.
Dôchodcovia sú ekonomicky jednou z najslabších skupín obyvateľov, zároveň sa práve počet dôchodcov zvyšuje.
Prvý pilier je spravovaný Sociálnou poisťovňou a je povinný pre všetkých, ktorí platia odvody. Prispievať do neho musí každý, kto má povinnosť platiť odvody.
Vdovský alebo vdovecký dôchodok sa vypláca súčasnosti štandardne dva roky od smrti manžela/manželky.
Spolu s I. pilierom tvoria základný systém dôchodkového zabezpečenia a spoločne majú zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe a príjem pozostalým v prípade jeho úmrtia.
Štát dlhodobo podporuje tieto pobyty, ako nástroj predchádzania sociálnemu vylúčeniu a podpory obnovovania psychickej kondície a fyzickej kondície penzistov.
Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom vaše finančné prostriedky spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti.
Vďaka novele zákona z októbra minulého roka sa zavádza pojem predvolená investičná stratégia (PIS), ktorá umožňuje sporiteľom mať všetok majetok v indexovom fonde.
IV. pilier je dobrovoľné sporenie na dôchodok, ktoré má formu kapitalizačných schém sporenia. Medzi takéto sporenia patrí aj celoeurópsky dôchodkový produkt (PEPP).