ĽUBOŠ PAVELKA: Tretí pilier dôchodkového sporenia neplní svoju funkciu. Najmä z dôvodu mizerného zhodnocovania úspor sporiteľov a vysokých poplatkov správcovských spoločností.
ĽUBOŠ PAVELKA: Dôchodkové fondy 2. piliera majú za sebou čierny rok. Pokiaľ v roku 2021 niektoré z nich zaznamenali výborné výnosy, v roku 2022 boli všetky v červených číslach.
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení okrem iného upravuje aj fungovanie II. piliera.
ĽUBOŠ PAVELKA: Veľké očakávania od reformy slovenského penzijného systému vznikom 2. piliera dôchodkového sporenia z roku 2005 sa vôbec nenaplnili.
ĽUBOŠ PAVELKA: Namiesto petičných akcií za zachovanie predčasných výberov peňazí sporiteľov z DSS potrebujeme zmeny v daňovej oblasti, aby ľudia boli motivovaní poistiť sa.
ĽUBOŠ PAVELKA: Štát, ktorý sa deklaruje ako sociálny, je odkázaný na inšpiráciu rozprávkou o troch grošoch z čias, keď nefungoval sociálny systém.
MARIÁN REPA: Navrhnúť ústavný zákon o dôchodkovom systéme, na schválenie ktorého je potrebných 90 hlasov poslancov teraz, keď je SaS jednou nohou na odchode z vlády, je až komické.
Vláda v najbližších rokoch prijme opatrenia na zlepšenie informovanosti občanov o predpokladanej výške ich budúcich dôchodkov.
Vek odchodu do dôchodku, predčasná penzia či práca popri dôchodku. To sú najčastejšie témy, na ktoré sa ľudia pýtajú.
Zástupcovia SaS zorganizovali v stredu konferenciu, na ktorú prizvali aj odborníkov.
Podstatou prvého piliera je úzka previazanosť na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem. Prispievať doň musí každý, kto má povinnosť platiť odvody.
Môže predčasný starobný dôchodca pracovať na dohodu a zároveň poberať dôchodok? Akým problémom čelia dôchodcovia, ktorým umrel partner?
Čo robiť, ak chcete zmeniť banku? Valorizujú sa penzie automaticky? A akú rolu vo výpočte dôchodku hrá (priemerný) osobný mzdový bod a nezamestnanosť?
Odpovedáme na vaše otázky súvisiace s dovŕšením dôchodkového veku, kompenzáciou penzie a žiadosťou o dôchodok. Možno ju vziať späť?
Vek odchodu do penzie, suma dôchodku, zápočet rokov - to sú najčastejšie otázky o dôchodkových dávkach.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ekonomická kríza spôsobená pandémiou má negatívny vplyv na udržateľnosť dôchodkového systému. Platí to aj pre druhý pilier sporenia.
ĽUBOŠ PAVELKA: Priemerný starobný dôchodok u nás možno nominálne porovnať s príjmom gréckeho penzistu, ktorý sa živil iba sezónnymi prácami v poľnohospodárstve.
IGOR DANIŠ: Po mesačnej abstinencii na sociálnych sieťach je Igor Matovič späť v plnej paráde. Konečne. Mnohým sa už za jeho neobyčajnými nápadmi tak trochu cnelo.
Systém dôchodkového poistenia, tzv. I. pilier, je priebežne financovaný a definovaný dávkami. Je úzko previazaný na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem.
Máte s penziou nad 334,30 eura nárok na minimálny dôchodok? Je možné vziať žiadosť o penziu späť? Ďalšie odpovede na otázky o penziách.