Dôchodca s najnižším príjmom dostane 300 eur, potom sa suma dávky bude znižovať podľa výšky dôchodku. Penzista s príjmom nad 900 eur dostane jednorazovo 50 eur.
Apelom na ministra financií Igora Matoviča a ministra práce Milana Krajniaka europoslankyňa Miriam Lexmann opakovane volá po zmene slovenskej právnej úpravy.
Vládu preto vyzýva, aby pre penzistov schválila aj štrnásty dôchodok.
Denník Pravda pripravil prehľad otázok a odpovedí o skoršom vyplatení 13. dôchodku.
Presun vyše 3 miliárd eur - sporiteľom v druhom pilieri do 54 rokov z garantovaných do rizikových fondov - je jednou z hlavných zmien v dôchodkovom systéme.
Zmena sa najviac dotkne 567-tisíc sporiteľov v II. pilieri do 54 rokov, ale aj ostatných pracujúcich a novovstúpencov.
Do penzie budú môcť ísť ľudia po 40 odpracovaných rokoch, dôchodkový vek sa opäť predĺži. Zmena čaká aj veličinu, ktorá každoročne zvyšuje novopriznané dávky.
Maximálne tristo, minimálne 50 eur. Taká bude aj tento rok suma trinástej penzie. Kedy ju však Sociálna poisťovňa začne vyplácať, ešte momentálne nie je známe.
Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne vzrástol aj počet jej poberateľov.
Ak mi raz bude priznaný pozostatalostný dôchodok, budem ho poberať navždy? A ak mi bude pozastavená jeho výplata, budem môcť ešte niekedy požiadať o obnovenie výplaty?
Novela zákona o sociálnom poistení prináša zásadné zmeny v penziách...
Dôchodky budú od leta podľa nových pravidiel. Prináša ich dlho očakávaná novela zákona o sociálnom poistení.
Poistencom, ktorí požiadajú o dôchodok, ubudne od 1. apríla 2022 ďalšia povinnosť.
Ak ste penzista a na dlhší čas zmeníte adresu, na ktorej sa zdržiavate, mali by Sociálnu poisťovňu o tom informovať.
Stále viac klientov si naťahuje splatnosť hypotéky až do sedemdesiatky - teda počas dôchodku. Je tento trend nebezpečný? A na druhej strane – má aj nejaké výhody?
Chystáte sa do penzie? Ktoré roky sa do odpracovaných rokov počítajú a ktoré nie?
Každý, kto chce mať v starobe čo najlepší dôchodok, by si mal naň aj sporiť, nie sa iba spoliehať na tzv. prvý, teda solidárny dôchodkový pilier.
Zvýšenie alebo zníženie percentuálnej miery invalidity závisí od zmeny zdravotného stavu, ktorý sa vyvíja v čase.
Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, na konci februára tohto roka dosiahla 512,50 eura.
O zvýšenie invalidného dôchodku nemožno žiadať len na základe pocitu zo zhoršeného zdravotného stavu alebo preto, že sa niekomu zdá, že má málo peňazí.