ĽUBOŠ PAVELKA: Hlavným ťahúňom konsolidácie verejných financií na Slovensku v roku 2025 má byť plánované zvýšenie základnej sadzby DPH z 20 zhruba na 22 percent.
ĽUBOŠ PAVELKA: V krátkom čase môžeme očakávať aj tlak na zvyšovanie nájomného za prenájom pôdy, ktorej sa budú oprávnene z dôvodu inflácie domáhať jej vlastníci.
MARIÁN REPA: Na drastické zvyšovanie cien potravín a energií reagujú jednotlivé vlády rôzne: niekde znižujú DPH (Poľsko), inde zastropovali ceny vybraných potravín (Maďarsko). Len slovenská vláda akoby čakala na zázrak.
Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa v utorok uzniesol na úprave výšky DPH ne niektoré potraviny na úroveň piatich percent.
Minister v pondelok reagoval na úpravy DPH niektorých v okolitých štátoch.
ĽUBOŠ PAVELKA: Daňovo-odvodová reforma zavedie jednotnú daň z príjmov. Zníži dane a odvody malej skupine najlepšie zarábajúcich. Poskladajú sa im na to skoro dva milióny ľudí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Zvyšovanie základnej sadzby DPH na 25 % by bolo výraznou ranou pod pás pre nižšie a stredné vrstvy obyvateľstva, ktoré na potraviny potrebujú značnú časť príjmov.
SNS chce zaviesť sezónne zamestnávanie bez odvodov.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Od januára sa rozšíril zoznam tovarov s nižšou, 10-percentnou DPH. Efekt zníženej sadzby však pravdepodobne vydrží len v prvých mesiacoch roka.
MARTIN KOVÁČIK: Okolo sociálneho balíčka sa strhla slovná prestrelka. Vládu možno kritizovať, ale určite nie za to, že ide znížiť dane a zvýšiť príjmy ľudí.
Zdražovanie vystrieda mierne zníženie cien. Vláda totiž ide znížiť daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny. Rozhodnutie padne v septembri.
MARTIN KOVÁČIK: Investori neriešia, aké budú platiť dane. Tých ziskových musíme aj tak nalákať na daňové prázdniny, inak by išli inde. Takto je nastavený celý región.