Hitler zúril. „Zdrvujúca porážka pri Stalingrade ukončila Hitlerovo zúfalé úsilie dobyť silou zbraní Rusko," napísal Winston Churchill.
Unikol o vlások pred smrťou a po emigrácii sa zachoval hrdinsky. Jiří Roden bol posledný žijúci československý letec, ktorý bojoval v britskom RAF. Zomrel vo veku 99 rokov.
Rozhovor s nemeckým publicistom Haraldom Jähnerom o tom, čím si Nemecko prešlo po druhej svetovej vojne a prečo sa tak dlho nedokázalo vyrovnať s nacistickými zločinmi.
Jozef Ulma s manželkou Wiktoriou ukrývali počas vojny Židov.
Rovnostárstvo, prezamestnanosť, „králikárne“ a sofistikovanejšie „od kolísky po hrob“. Takto sa po roku 1989 charakterizovali sociálne pomery u nás.
Operácia Chastise bola prísne tajná misia Britského kráľovského letectva, ktorá mala ochromiť nacistickú vojnovú mašinériu.
Rozhovor s Tomášom Bojarom, autorom dokumentárneho filmu Let domov, ktorý nedávno uviedli slovenské kiná.
Sedem obrazov talianskych umelcov sú v Puškinovom múzeu v Moskve.
Toto je príbeh o záchrancoch Jánovi Spevákovi a o jeho manželke Márii Spevákovej z čias II. svetovej vojny.
V roku 1939 odletelo z piešťanského letiska do Poľska osem príslušníkov leteckého pluku SVZ s úmyslom zapojiť sa do odboja. Odhalili im pamätnú tabuľu.
To je čiastka, ktorú nemecké hospodárstvo unesie, povedal Jaroslaw Kaczyński.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Nielen Hitler, každý Nemec nám bol trochu podozrivý. O Rusoch sme vedeli, že neboli takí vymydlení, voňaví ako Nemci, boli aj divokí.
Najhoršie sucho, aké sužuje Európu za celé roky, znížilo hladinu Dunaja na jednu z najnižších úrovní za takmer storočie.
Hory okolo Trenčianskych Teplíc môžu ukrývať viac vojenskej munície ako potok, v ktorom sa pred pár dňami našla nefunkčná časť.
RADOVAN GEIST: Pred osemdesiatimi rokmi uverejnil britský spisovateľ George Orwell krátku stať Pacifizmus a vojna.
Najväčší zločinec 20. storočia dostal hodinky zrejme v roku 1933 k svojim narodeninám krátko po tom, čo začal budovať totalitný režim.
Proces je označovaný ako jeden z posledných, ktoré Nemecko s pomocníkmi nacistického režimu 77 rokov po druhej svetovej vojne vedie.
Letci bojovali v britskom Kráľovskom letectve. Pochovajú ich na vojenskom cintoríne v holandskom Bergen op Zoom.
Ôsmeho mája si Európa pripomenula koniec najstrašnejšej a najničivejšej vojny v dejinách.
Premiér to uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom.