Aktuálna politická situácia je nestabilná, chaotická a nebezpečná, myslí si bývalý minister financií z čias Dzurindových vlád.
KAROL MORVAY: V roku 2022 sme mali najvyššie tempo rastu spotreby za posledných 14 rokov, a to pri rekordnej inflácii a všeobecnom pocite zúfalstva v spoločnosti.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Uverili sme, že jedine priemyselné spoločnosti podporujúce nekonečný materiálny rast môžu priniesť prosperitu a rozvoj, ktorých synonymom sa stal neobmedzený konzum.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Médiá sú plné novinárskych kačíc o ekonomike. Dnes ich novým slovníkom označujeme ako falošné správy. Produkujú ich najmä politici.
IGOR DANIŠ: Je to prvýkrát, čo takáto veľká masa iného národa chce spojiť budúcnosť s našou krajinou. Je to šanca, ako sa stať tolerantnejšou a otvorenejšou spoločnosťou.
Putin vojnou ničí budúcnosť Ruska, napriek tomu má z čoho viesť vojnu aj ďalej.
Konečne by sa mal rozbiť mýtus reformnej druhej Dzurindovej vlády, hovorí bývalá vrcholová politička.
JÁN BERACKA: Ak hľadáme podporné argumenty pre tvrdenie, že Eduard Heger je slabý premiér, debata o zmenách v odvodoch, ktoré platia regulované firmy je jedným z nich.
Inflácia v Maďarsku bola koncom vlaňajška najvyššia spomedzi všetkých členských krajín únie.
Najchutnejšie a najzdravšie je čerstvé mäso, teda mäso z farmy a spracovateľského závodu, ktorý je najbližšie k spotrebiteľovi. Potvrdili to aj testy z VÚ živočíšnej výroby v Nitre.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Výpočet toho, s čím bude politická moc v tomto roku konfrontovaná, je dlhý. Nekompetentná politická moc nebude schopná adekvátne na tieto výzvy reagovať. Výsledkom budú značné hospodárske škody.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Koncom roka sa pravidelne objavujú prognózy na nasledujúci rok. Prakticky všetky analýzy od popredných svetových think-tankov a medzinárodných združení ako je OECD, poukazujú na päť hlavných rizík.
Čo spôsobilo najväčší nárast cien energií od 70. rokov minulého storočia?
ANDRÉS MUSACCHIO: Blokáda Ruska a ťažkosti Ukrajiny pri udržiavaní exportu znamenajú pre mnohé latinskoamerické krajiny silný impulz na vlastný export.
Klimek hovorí, že vláda zastropuje ceny elektriny a plynu, čo domácnostiam prinesie 2,6 miliardy eur v prípade elektriny a 1 miliardu v prípade plynu.
Výrobné haly v automobilkách nie sú odvetvie, ktoré nás dokáže potiahnuť ďalej, tvrdí Branislav Reľovský.
Zväz apeluje najmä na štátny podnik Lesy SR, ktorý je smerodajne určujúcim subjektom na slovenskom trhu.
Rusko čaká podľa odhadov World Bank prepad ekonomiky až o 11 percent.
Ako píšu v úvode, „z našej analýzy jasne vyplýva, že odchody firiem a sankcie katastrofálne ochromujú ruskú ekonomiku. Vyvraciame širokú škálu bežných mylných predstáv – a objasňujeme, čo sa v skutočnosti deje v Rusku“.
Správa o HDP za ostatný kvartál poukazuje na oslabovanie naprieč ekonomikou.