Kúpele zažívajú v posledných rokoch veľké zmeny. Po mimoriadne náročnom covidovom období sa tak ako ostatní boria s energetickou krízou i dosahmi vysokej inflácie.
Mnohé obce sú pre neriešenie situácie a schválenú legislatívu vo finančnej neistote, niektoré dokonca už pred kolapsom.
MARTIN HOJSÍK: Vláda začala dotovať plyn a aj nižšie ceny elektriny, no na tých, čo kúria drevom akosi pozabudla. Pritom palivové drevo dnes už stojí viac ako dotovaný plyn. A to je vážny problém.
Viac zaplatíme za nákup lístka na stanici. Seniori a ZŤP však budú od príplatku oslobodení.
S pomocou štátu pri vysokých faktúrach si nemôže byť istý úplne každý. V podcaste denníka bude reč o novom opatrení vlády, aj o prezidentských voľbách v Česku.
Niekoľkonásobne vyššie faktúry s energiami pre samosprávy, ktoré im prichádzajú začiatkom roka, predbehli kompenzácie od štátu. Vypočujte si podcast denníka Pravda aj o Zlatých Glóbusoch.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Koncom roka sa pravidelne objavujú prognózy na nasledujúci rok. Prakticky všetky analýzy od popredných svetových think-tankov a medzinárodných združení ako je OECD, poukazujú na päť hlavných rizík.
EÚ už nedováža uhlie a ropu z Ruska a výrazne sa obmedzili aj dodávky plynu. Blok nahradil časť výpadku zvýšením dodávok z Nórska a dovozom LNG z Kataru, USA a od iných producentov.
Energetická kríza núti vlády pripraviť scenáre na obdobia, keď jej nebude dosť. Na rane sú aj elektromobily.
Grécko by sa mohla stať "Floridou Európy".
„Súčasná vlna cien energii bude kulminovať niekedy v období koniec januára až polovica februára,“ tvrdí odborník Miroslav Rimár.
Toto môže byť pre rozšírenie elektromobilov v budúcnosti fatálne. Pritom majú byť povinné.
Blíži sa koniec roka a podniky tlačia do kúta zdražujúce energie aj náklady na zamestnancov. Niektoré firmy už ani nemajú koho prepúšťať.
Tradičné decembrové podujatia v Liptovskom Mikuláši pripravujú v štandardnom režime. Ružomberok má elektrickú energiu zazmluvnenú do konca decembra.
Aj pri najlepšom scenári hrozí, že Európa bude v budúcom roku čeliť nedostatku plynu.
Slovensko takto preukázalo plnenie nariadenia Európskej rady o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne.
O novej "atómovke" Igora Matoviča aj hrozby zo strany Vladimíra Putina, štátnom rozpočte, ale aj o dohode v boji proti vysokým cenám energii v Bruseli.
Najhorúcejšou témou súčasnosti je energetická kríza. Ceny elektriny astronomicky stúpajú, a pokojný spánok neprináša ani neistota dodávok plynu.
Predpoveď na tri mesiace sa stala predmetom geopolitického záujmu, povedal šéf služby Copernicus.
Zásobníky plynu v EÚ sú podľa nej naplnené na vyše 90 percent, čo je o 15 percentuálnych bodov viac než vlani.