"Asi nie všetci lídri si uvedomujú, že klimatická hrozba je stále naliehavejšia,“ povedal pre Pravdu Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.
Cieľom trojstranných rokovaní v Bruseli je dohodnúť sa na preprave ruského plynu cez Ukrajinu po 31. decembri 2019.
Slovensku nehrozí pri dodávkach zemného plynu nič podobné, čo zažilo v minulosti. Uviedol to podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Lacnejší plyn, výroba batérií, viac zelených zdrojov. To všetko v sebe ukrýva ambiciózny projekt Energetickej únie, ktorý sa práve rozbehol.
Francúzsko prekvapivo oznámilo, že podporí zmenu únijných energetických pravidiel, ktoré môžu skomplikovať výstavbu plynovodu Nord Stream 2
O vytvorení Energetickej únie sa podľa Šefčoviča začalo uvažovať už v roku 2009, keď Slovensko zažilo najťažšiu plynovú krízu.
Európska únia ako celok úspešne smeruje k naplneniu klimatických cieľov, ktoré si stanovila na rok 2020, uviedla dnes Európska komisia vo svojej druhej správe o stave Energetickej únii.
Vznikajúca Energetická únia nebude mať vplyv na slovenskú orientáciu na jadrovú energetiku.
Európska komisia predložila energetický megabalík opatrení. Ten by mal tvoriť základ pre vznik pripravovanej Energetickej únie.
EU predloží návrh legislatívy pre energetickú úniu. Podpredseda Ek pre energetickú úniu Maroš Šefčovič informoval, že návrh bude mať tri hlavné skupiny.
Projekt plynovodu Nord Stream 2 je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka ekonomicky nepotrebný a politicky škodlivý
Spotreba plynu v EÚ stagnuje a práve z tohto dôvodu by sme mali realizovať len také dodávateľské trasy, ktoré majú svoje opodstatnenie, tvrdí Maroš Šefčovič.
Členské krajiny Európskej únie nemajú podľa eurokomisára pre energetiku Maroša Šefčoviča dostatok alternatív voči dodávkam energií z Ruska.
Koncept energetickej únie má podľa eukomisára zodpovedného za jej vznik Maroša Šefčoviča podporu väčšiny predstaviteľov Európskej únie.
Spoločný nákup zemného plynu či ropy krajinami Európskej únie nebude v rámci energetickej únie, na vzniku ktorej sa v súčasnosti pracuje, povinný.
MAROŠ ŠEFČOVIČ, CORINA CRETUOVÁ: Slovenské podniky a domácnosti spotrebujú dvakrát toľko energie, ako je priemer v Európskej únii.
Jednou z tém nadchádzajúceho summitu Európskej únie je otázka, či sa lídri členských krajín rozhodnú predĺžiť sankcie zavedené voči Rusku kvôli ukrajinskej kríze.
Energetická únia je ambiciózny projekt, ktorý však nebudí nadšenie všetkých. V únii ani mimo nej.
Európa je opäť o krok bližšie k transformácii celého energetického systému. Energetická únia predstavená Marošom Šefčovičom je mimoriadne ambiciózny projekt.
Ruská federácia zostane naďalej veľmi významným dodávateľom energií pre Európsku úniu.