BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pokračovať bude exodus nových zúfalcov do Európy a napätie, ktoré to vyvolá. Tretím rizikom na Slovensku je politická nestabilita, ktorú môžu priniesť voľby 2020.
KDH má čakať na jeden mandát, kým nastane brexit.
ALENA KREMPASKÁ: Viktor Orbán pokračuje v upevňovaní moci a chystá sa zlomiť krk Maďarskej akadémii vied. Voľby do europarlamentu ho však nepríjemne prekvapili.
IVAN ŠUŠA: Koaličnej vláde Mattea Salviniho a Luigia Di Maia môže zlomiť väz ekonomika. Pre výrazne prekročený deficit sa proti Taliansku zvažuje disciplinárne konanie.
MARTIN KRNO: Po 15. júni čaká Andreja Kisku horúce leto. Koľko týždňov z neho pri svojej známej pracovitosti strávi na dovolenkách, sotva niekto tuší.
Zrodila sa priamo voliteľná nadnárodná európska inštitúcia. Týmito slovami komentovali popredné médiá na Západe udalosť, ktorá sa odohrala pred 40 rokmi.
PETER JAVŮREK: Projekt EÚ si nezaslúži totálny nezáujem od obyvateľov krajiny, ktorá si napriek všetkým vnútorným problémom na svojom členstve v únii len a len zarába.
Môže za to zverejnenie fotografie kandidátky číslo dva Lignierovej za krajne pravicovú stranu.
Analytička Zuzana Gabrižová si myslí, že práve environmentálne témy môžu byť rozhodujúce pri preferenčných hlasoch.
MARIÁN REPA: Hrozí, že v eurovoľbách uspejú extrémisti. Ak to Pellegrini myslí s obnovou Smeru vážne, nemohol Blahove demagogické výroky nechať bez povšimnutia.
RADOVAN GEIST: Theresa Mayová sa pokúsi získať v parlamente podporu pre dohodu o brexite začiatkom júna. Ak neuspeje, odchod bez dohody je prakticky istý.
KARIN ROGALSKA: Podľa rakúskeho kancelára Sebastiána Kurza projekt Európskej únie nie je definitívne dokončený, treba ho meniť a zlepšovať, aby sa vôbec mohla zachovať.
OLIVER BAKOŠ: Voliť v podstate znamená postaviť sa za viac-menej neznámych ľudí s ťažko identifikovateľnými cieľmi a zároveň sa poriadne pohádať s príbuznými.
Maďarský vládny Fidesz by Európsku ľudovú stranu (EPP), ktorá mu nedávno pozastavila členstvo, rád priviedol na "správnu cestu".
Bude Slovensko opäť rekordérom v neúčasti v eurovoľbách? Zdá sa, že tentoraz by Slovensko v miere neúčasti mohlo prekonať susedné Česko.
RADOVAN GEIST: Vo väčšine európskych krajín sú voľby do Európskeho parlamentu politicky druhoradou záležitosťou.
Poslanci sú dokonca ochotní zmeniť pravidlá, podľa ktorých musia po neúspešnom hlasovaní o dôvere čakať na ďalšie odvolávanie 12 mesiacov.
Preukaz na voľbu mimo trvalého bydliska si možno vyzdvihnúť na obecnom úrade aj osobne, najneskôr deň pred konaním volieb.
Slováci, ktorí považujú EÚ za svoju druhú vlasť, by nemali počas volieb zostať doma, hovorí Dionýz Hochel, poverený riadením Kancelárie EP na Slovensku.
Sú občania Slovenska leniví voliť? Ale čo ak voliči krajnej pravice a populistov v májových eurovoľbách leniví nebudú?