Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, je spokojný s prevádzkou slovensko-ukrajinského reverzného plynovodu.
Európa v dlhodobom výhľade nemá alternatívu voči dodávkam zemného plynu z Ruska, ale tranzit cez Ukrajinu je riziko, tvrdí Gazprom.
Preprava zemného plynu vlani na Slovensku stúpla. V minulom roku pretieklo cez plynovod takmer 56 miliárd metrov kubických.
Ukrajine vyprší v roku 2019 tranzitná plynová zmluva s Ruskom. Aká bude potom pozícia Ruska, hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič.
Preprava zemného plynu cez nový slovensko-maďarský plynovod zatiaľ obchodníkov nezaujala.
Ffinančná správa prehrala koncom minulého roka na bratislavskom krajskom súde spor so spoločnosťou Eustream.
Slovensko-maďarský plynovod sa zatiaľ na dodávky zemného plynu nevyužíva. Ide však o posilnenie energetickej bezpečnosti.
Slovensku hrozí, že by mohlo prísť v najbližších rokoch o miliardy eur za prepravu ruského plynu.
Slovenský projekt plynovodu Eastring ešte nemá istú podporu od Európskej únie. V hre sú dva plynovodné projekty.
Niektoré politické strany by podporili projekt nového plynovodu Eastring, s ktorým pred necelým rokom prišla pološtátna spoločnosť Eustream.
Zvýšenie toku plynu smerom na Ukrajinu počas posledných dní na žiadosť ukrajinskej strany nemusí byť len na úrovni 40 miliónov kubíkov plynu denne.
Ukrajinská sťažnosť na prepravnú dohodu medzi Eustreamom a Gazpromom je neopodstatnená. Uviedla to v stredu firma Eustream.
Kyjev sa obrátil na Brusel kvôli dohode medzi slovenským Eustreamom a ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom.
Plány Ruska obísť do roku 2020 pri dodávkach plynu do Európy Ukrajinu môžu stáť Gazprom stovky miliónov eur v tranzitných poplatkoch.
Rusko uvažuje o zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu v rokoch 2019 až 2020 zatiaľ len v politickej rovine.
Ukrajina odoberá zo Slovenska prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany - Užhorod o polovicu menej zemného plynu.
Bulharsko podporuje plánovaný plynovod Eastring, ktorý by mal umožniť prívod plynu na Balkán a do Európy aj z iného ako ruského zdroja.
Bude Slovensko naďalej tranzitnou krajinou privádzajúcou plyn aj do západnej Európy, alebo nie?
Rusko dodalo v piatok na Slovensko cez územie Ukrajiny 106,5 mil. kubických metrov zemného plynu.
Posilnenie vnútorného trhu s energiami, zvýšenie bezpečnosti dodávok či diverzifikácia zdrojov sú len časťou výhod plynovodu Eastring.