„Ak sa toto vymkne z rúk, je to konečná. Bohatí by však mali znášať časť strát,“ hovorí v podcaste denníka Pravda ekonóm INESS Juraj Karpiš.
Európska banková únia vznikla ako reakcia na finančnú krízu 2007/2008, v ktorej bolo treba z prostriedkov daňových poplatníkov zachraňovať bankový sektor.
PETER ROBL: Podpora kvalitnej obnovy budov, ktoré je smerovaná priamo stavebníkom občanom, má potenciál nielen zmierniť pád stavebníctva, no zároveň oživiť ekonomiku.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Keby nebola ECB zachraňovala pred rokmi euro, asi by sa dnes iba ťažko akceptovali viaceré nekonvenčné nástroje, ktoré použila v boji proti koronarecesii.
ALENA KREMPASKÁ: Na takýchto krízových situáciách je fascinujúce, že keď treba, peniaze sa vždy nájdu. ECB ich môže tlačiť, aj Slovensko môže zachraňovať mzdy zamestnancom.
ĽUBOŠ PAVELKA: V dôsledku pandémie koronavírusom sa ekonomiky ocitajú v situácii, akú poznáme z rozprávky o Šípkovej Ruženke.
Grécka finančná kríza stále spôsobuje ľuďom bolesť a marí ich nádeje a sny, aj keď krajina konečne vystúpila zo záchranného programu.
Na Novom ekonomickom fóre v Singapure zaznelo silné varovanie pred novou finančnou krízou.
ĽUBOŠ PAVELKA: Bankový sektor je dnes stabilnejší a riziko, že by sa globálny finančný kolaps mohol zopakovať, je výrazne nižšie.
Miliardár a zakladateľ hedžového fondu Bridgewater Ray Dalio už dlhšie predpokladá, že od roku 2019 sa začnú pre investorov ťažké časy.
Gréci si momentálne požičiavajú až dvanásťkrát drahšie ako Nemci a sedemkrát drahšie ako Slováci.
Britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) zaplatí v Spojených štátoch pokutu takmer 5 miliárd USD.
Spočiatku takmer „nevinná“ kríza úverov zlej kvality sa pred desiatimi rokmi rozrástla na globálnu finančnú a neskoršie ekonomickú a sociálnu krízu s veľkým K.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Povrchní ekonómovia na otázku, či nás čaká kríza ako tá spred desiatich rokov, majú okamžitú odpoveď: Samozrejme, otázkou je iba kedy.
"O budúcnosti Európskej únie musíme hovoriť konkrétne," povedal pre Pravdu Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Ak dnes úroveň dlhu začína nadobúdať rozmery predkrízových rokov, je najvyšší čas sa prebudiť. Nejde iba o vládne dlhy.
Finančné inštitúcie zaplatili v Spojených štátoch v súvislosti s úverovou krízou na pokutách viac ako 150 miliárd dolárov. Suma zrejme ešte nie je konečná.
Šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová verí, že už nezažije ďalšiu finančnú krízu. Bankové reformy posilnili bezpečnosť finančného systému.
Apetít slovenských spotrebiteľov sa dostal na rekordné úrovne. Spotreba domácností by mala tento rok dosiahnuť najrýchlejšie tempo rastu od krízy v roku 2009 a pridajú sa aj súkromné investície.
Dostane Grécko ďalšie miliardy, alebo budeme svedkami bankrotu tejto krajiny a jej následného možného odchodu z eurozóny a EÚ?