MIROSLAV TÍŽIK: Minister kultúry tvrdí, že u nás už prebehla obsahová odluka cirkvi od štátu. Čo minister rozumie pod slovom odluka, prípadne, čo mal obsahovou odlukou na mysli?
Aj za cenu prvotných strát bude mať pre Slovensko veľký zmysel, keď dokáže podľa ministra kultúry a podpredsedu Smeru Mareka Maďariča vládna koalícia spolupracovať celé volebné obdobie.
Poslanec Podmanický (Smer) je presvedčený, že štát sa má podieľať na financovaní cirkví tak, ako sa podieľa na financovaní športu, kultúry, umenia, tradícií.
MARTIN HARMAŇOŠ: Nie je náhodou už teraz ohrozený ústavou zaručený ideologicky a nábožensky neutrálny charakter Slovenskej republiky?
MARIÁN REPA: Štát na fungovanie cirkví minulý rok vynaložil viac ako 38 miliónov eur, pričom katolícka cirkev dostala 22 miliónov.
Katolícka cirkev sa nebráni zmene modelu financovania cirkví, o ktorej hovorí minister Marek Maďarič, potvrdil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Konsenzus je, ako zdôrazňuje minister kultúry Marek Maďarič, potrebný medzi štátom a cirkvami, ale aj medzi samotnými cirkvami.
Súčasný rezort kultúry nemá podľa Daniela Krajcera záujem riešiť odluku cirkví od štátu. "Len vytvára dojem, že sa niečo rieši," tvrdí.
TIBOR GRÉK: Ocitli sme sa v područí Vatikánu vinou zmluvy, v ktorej sa nenachádza ani slovko o možnosti jej vypovedania.
Ministerstvu kultúry už dva roky slovenské cirkvi nie sú schopné dodať súpisy majetkov. Rezort ich potrebuje kvôli nastaveniu financovania cirkví.
Daniel Krajcer a Martin Chren (nezaradení) listom pozvali na rokovanie o odluke cirkvi od štátu všetkých predsedov poslaneckých klubov.
PETER JAVŮREK: Keby sa malo meniť financovanie cirkví, katolícka cirkev a ostatné cirkvi legitímne položia otázku, čo s majetkom, ktorý cirkvám ešte vrátený nebol, oznámil predseda KBS Stanislav Zvolenský.
Zmena vo financovaní cirkví nebude možná dovtedy, pokiaľ štát nevráti katolíckej cirkvi všetok majetok, ktorý jej v minulosti vzal.
Odluka cirkví od štátu či iný model ich financovania nie sú možné bez súhlasu Vatikánu aj všetkých registrovaných cirkví, hovorí sociológ Miroslav Tížik.
Súčasný model financovania cirkví má podľa Richarda Vašečku (OĽaNO) závažné nedostatky. Martin Poliačik (SaS) nový návrh NOVA považuje za veľmi dobrý.
Na zabezpečenie plynulého prechodu na nový systém financovania cirkví a náboženských spoločností navrhuje NOVA prechodné obdobie na desať rokov.