Ide o rekordný počet dosiaľ zaznamenaných genómov v jedinej bunke. Jednobunková riasa bola viac než 50 rokov uložená v univerzitnej zbierke.
Vedci predstavili prvý ľudský "pangenóm", teda doposiaľ najúplnejší súbor ľudských genómov, sekvenovaných od 47 ľudí rôzneho etnického pôvodu, ktorý lepšie odráža svetovú populáciu.
Pred rokom, 31. marca 2022, predstavil medzinárodný tím zhruba stovky výskumníkov kompletný ľudský genóm - bolo to prvýkrát, kedy bol sekvenovaný vo svojej úplnosti.
Medzinárodný tím vedcov odhalil pôvod moderných domácich koní. Výskumníci v štúdii zverejnenej v časopise Nature popísali, že tieto zvieratá majú spoločný pôvod.
Medzinárodný tím vedcov oznámil, že pomocou nových technológií dokončil úplné sekvenovanie ľudského genómu vrátane častí, ktoré sa nepodarilo sekvenovať počas prvého pokusu pred dvomi desaťročiami.
Nájsť rozdiel medzi druhmi zvierat môže byť beh na dlhú trať. Genomický výskum však preukázal, že hoci sú si navzájom podobné, existujú štyri rôzne druhy žiráf.
Výskumníci skúmali 14 000 genetických rozdielov medzi modernými ľuďmi a našimi nedávnymi predchodcami novou podrobnejšou metódou.
Ruskí vedci dokázali sekvenovať úplný genóm nového koronavírusu.
Podľa amerických vedcov z Kalifornskej univerzity v Irvine môže kľúč k záchrane planéty obsahovať nezvyčajná ryba plná užitočných bielkovín (proteínov).
Čína odovzdala Rusku informácie o genóme nového koronavírusu, ktorý sa od decembra šíri z Číny.
Mikrobióm je termín, ktorý opisuje genóm všetkých mikroorganizmov, symbiotických i tých patogénnych, žijúcich vo vnútri aj mimo nášho tela.
Je správne skúmať, čo sa deje v telách chorých ľudí. Netreba však zanedbávať ani to, ako vie ochorenia potlačiť zdravý organizmus.
Ploskavec Macrostomum lignano dokáže zregenerovať akúkoľvek časť vlastného tela okrem mozgu. Poznanie jeho genómu môže regeneratívnu medicínu posunúť dopredu.
Nemeckým vedcom z Lipskej univerzity a Inštitútu evolučnej antropológie Maxa Plancka sa podarilo sekvenovať genóm kiviho hnedého (Apteryx mantelli).
Medzinárodnému tímu vedcov na čele s Lovem Dalénom zo Švédskeho prírodovedného múzea v Štokholme sa podarilo sekvenovať kompletný genóm mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius).
Horských goríl ubúda, vedci sa báli nárastu ich genetických ochorení. Prekvapujúco ale zistili, že sa zbavili mnohých škodlivých genetických variantov.
Ide sa o najstaršieho človeka moderného typu, ktorého pozostatky sa zachovali mimo Afriky a Blízkeho východu.
Genetický výskum dokázal, že káva začala tvoriť kofeín nezávisle od ostatných rastlín. Rozlúštenie genómu kávy môže pomôcť zlepšiť jej produkciu.
Keď spermia oplodní vajíčko, vznikne bunka so 46 chromozómami, z ktorej sa vyvinie nový človek. Vďaka génom, ktorých sú celé tisíce, je každý z nás jedinečný.
V budúcnosti budú ľudia schopní odkopírovať mimozemské formy života a vytvoriť takéto organizmy na biologickej 3D tlačiarni.