SHANG-JIN WEI: Pokračovanie Bidenovej politiky by v skutočnosti viedlo k úpadku USA ako obchodnej krajiny, len nie tak rýchlo ako pri Trumpových clách.
TOMÁŠ PROFANT: Čína býva v médiách často vyobrazovaná ako hrozba. Narušuje vzdušný priestor svojich susedov, ekonomické investície premieňa na politický vplyv a svoju propagandu chrlí, kde len môže. Takýto pohľad dominuje vo verejnej diskusii. Môžeme však súhlasiť s perspektívou, podľa ktorej sme potenciálnou obeťou a mali by sme sa brániť? Alebo je to inak?
Nožnice nerovnosti sa ešte viac otvorili. Covidová pandémia sa najvýraznejšie dotkla chudobných, ale miliardárov mohla globálna zdravotnícka kríza potešiť.
IVAN HOFFMAN: Európsku úniu netreba opúšťať ani rušiť. Rozumnejšie bude dať ju do poriadku. Reformovať ju. Vtip tkvie v tom, kto to navrhuje, a ako si to predstavuje.
Medzinárodný menový fond začiatkom apríla predloží aktualizovanú predpoveď pre svetovú ekonomiku.
RADOVAN GEIST: Multilaterálny rámec globálnej ekonomiky sa rozpadá. Pre Európsku úniu bude stále ťažšie zladiť presadzovanie svojich záujmov a hodnôt.
Hospodárstvo eurozóny by podľa predpovede Organizácie Spojených národov malo vzrásť o 5 %.
Po vlaňajšom poklese o 4,3 percenta Svetová banka tento rok predpovedá rast štyri percentá.
Súčasný svetový ekonomický systém umožňuje superboháčom byť ešte bohatšími, kým stovky miliónov ľudí ostávajú žiť v chudobe.
Svetová ekonomika dosahuje solídny rast, no stále sa nedostala na úrovne pred finančnou krízou. Podľa OECD by sa globálna ekonomika mala tento rok posilniť.
Kontroverzný budúci americký prezident Donald Trump predstavuje nielen pre USA, ale pre celý svet ekonomické riziko.
Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku, pričom do úvahy vzal oslabenie v USA.