Každý občan môže robiť, čo nie je zákonom zakázané. Môže teda aj ničiť prírodu. Lebo zákon to nezakazuje.
ALEXANDER AČ: Čo iné však možno čakať v atmosfére, v ktorej mocní tohto sveta uprednostňujú namiesto dialógu horentné nárasty „obranných“ rozpočtov a tlačia výdavky na zbrojenie k novým výšinám?
GERNOT WAGNER: Akýkoľvek pokus Trumpa postaviť sa do cesty prechodu k elektromobilom musí zákonite zlyhať. Čo neznamená, že stále nemôže narobiť veľa škody, najmä pokiaľ ide o konkurencieschopnosť USA.
Obdobie, ktoré na Zemi práve prežívame, je pravdepodobne najteplejšie za posledných 100-tisíc rokov.
TOMÁŠ IMRICH PROFANT: Ide o odmietnutie úzkej predstavy rozvoja ako procesu, ktorým si prešli bohaté priemyselné štáty, a s ním spojeným imperatívom dobiehania, ktorý vládne aj na Slovensku.
Alpské ľadovce za posledné dva roky stratili až desatinu svojho objemu. Napríklad vo Švajčiarsku vlani im ubudli až 4 percentá hmoty.
Vlny horúčav budú nebezpečnejšie, rovnako aj zrážky i povodne. A dôvod?
Klimatológovia pripúšťajú, že hoci rozsah skazy ich znepokojil, intenzita živlu v zásade nebola prekvapujúca.
Západné vlády zároveň často kritizujú režimy v rozvojových krajinách za nedodržiavanie práva na pokojný protest.
Extrémne počasie má dopady na ľudské životy, varujú klimatológovia a naliehajú na prijatie opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov.
Vedci varujú, že klimatická zmena urýchľuje topenie ľadovcov a permafrostu, čo zvyšuje pravdepodobnosť zosuvov pôdy.
PROJECT SYNDICATE: Oceány sú najväčšími spojencami ľudstva v boji proti klimatickým zmenám. Nemôžeme si dovoliť manipulovať s týmito životne dôležitými a zložitými ekosystémami.
PETER SINGER: V máji sa v Čiernej Hore zišli odborníci z mnohých oblastí, aby prediskutovali tému „Existenčné hrozby a iné katastrofy: Ako by sme ich mali riešiť“.
Najväčší počet úmrtí súvisiacich s horúčavou na milión obyvateľov pripadá na Grécko.
Arktída sa od roku 1979 otepľuje takmer štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta.
ALEXANDER AČ: Jediná, iba teoretická šanca, ako udržať ambicióznejší klimatický cieľ, by bolo okamžite vypnúť globálnu ekonomiku a zastaviť používanie fosílnych palív.
Pri vyšších teplotách sa hmyz podľa prevládajúcej teórie stáva svetlejším, kvôli čomu klesá jeho šanca na rozmnožovanie.
Klimatické zmeny prinášajú zvýšené zrážky, povodne a silné búrky, pričom záplavy sa budú v celej Európe ešte zintenzívňovať. Spolu s horúčavami nás to núti pomaly meniť životný štýl, a to vrátane bývania.
V boji proti inváznym, nepôvodným, druhom odporúča zoológ spoločný postup krajín.
Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.