RADOVAN GEIST: Bez posilnenia snáh o zastavenie klimatickej zmeny narastie priemerná teplota planéty o 3,2 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. A to je „cesta do pekla“.
Zmena klímy je podľa vedcov stále možná, vyžadovala by však miliardy dolárov a medzinárodnú spoluprácu.
Začiatok zimy vyzeral v lyžiarskych strediskách smutne. A s ďalším otepľovaním bude takých epizód aj celých zím čoraz viac.
RADOVAN GEIST: Vstupujeme do éry polykrízy – zväzku prepojených, vzájomne sa posilňujúcich kríz, ktorých spoločný efekt bude vážnejší než suma individuálnych.
Letecká doprava má pritom výrazný podiel na tvorbe emisií.
Rok 2022 bol piatym najteplejším od roku 1880, kedy sa meranie začalo, a uplynulých deväť rokov bolo najteplejších od doby pred priemyselnou revolúciou.
Ozónová vrstva by sa v priebehu nasledujúcich 40 rokov mohla úplne obnoviť. Tento proces by však mohli zvrátiť kontroverzné plány zamerané na spomalenie globálneho otepľovania.
Do roku 2030 má byť účinne chránených aspoň 30 % oblastí sveta.
V Paríži vyliali oranžovú farbu na jazdeckú sochu a v Miláne zasypali múkou pretekárske auto, ktoré vyzdobil slávny pop-artový umelec slovenského pôvodu.
Čaputová zároveň oznámila, že Slovensko plánuje spustiť rozsiahlu dekarbonizáciu ekonomiky.
RADOVAN GEIST: Ak krajiny dodržia všetky svoje klimatické záväzky, planéta bude do konca storočia o 2,5 stupňa Celzia teplejšia, než bola v predindustriálnej dobe. To je o celý stupeň nad úrovňou oteplenia, ktoré vedci považujú za ako-tak bezpečné.
Kedysi najväčšie blízkovýchodné jazero Orúmíje v Iráne je na pokraji vyschnutia. Povedala to Árezú Ašrafzádehová z iránskeho ministerstva životného prostredia, ktorú citovala agentúra AFP.
Kontinent tiež postihlo najhoršie sucho za uplynulé desaťročia.
Niektoré menšie ľadovce vo Švajčiarsku stratili toto leto v dôsledku rekordných horúčav značné množstvo ľadu.
V polovici tohto storočia budú rozsiahle oblasti kontinentálnych Spojených štátov zažívať dlhodobé a nebezpečné vlny horúčav, uvádza podľa denníka The Guardian nová štúdia.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Len v poslednom desaťročí sa počet utečencov zvýšil na globálnej úrovni dvojnásobne.
Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.
Viac než 200 alpských ľadovcov ubudlo od konca 19. storočia. Je to jedným z dôsledkov globálneho otepľovania.
PAVEL MATEJOVIČ: Väčšina politikov, až na výnimky, stále nepochopila, akú hrozbu pre život na tejto planéte predstavuje klimatická kríza.
V obci v Rožňavskom okrese platí pre nedostatok pitnej vody už mesiac mimoriadna situácia. Niektorí občania využívajú aspoň vlastné studne, i tie však postupne vysychajú.