Jednou z otázok, ktoré by si ľavica mala klásť v súvislosti s vojnou na Ukrajine, je otázka ekonomického vzťahu Ruska ku krajinám, o ktorých sa dá povedať, že v nich má vplyv. Aké sú finančno-materiálne toky medzi nimi?
PETER DAUBNER: Svet sa rúti do klimatického pekla, skonštatoval generálny tajomník OSN António Guterres na klimatickom summite COP27, ktorý sa práve skončil v egyptskom Šarm aš-Šajchu.
IVAN HOFFMAN: Keď sa dnes reční o étose novembra '89, ide o číru nostalgiu. Zabúda sa, ako rýchlo dezilúzia vystriedala eufóriu.
IVAN HOFFMAN: Keďže majú obchodné reťazce v európskych krajinách bežne 80-percentný i vyšší podiel na trhu s potravinami, ich politika voči lokálnym producentom je likvidačná.
IVAN HOFFMAN: Globalizácia, ktorá nám bola predstavovaná ako synonymum pokroku a prosperity, degenerovala na brzdu pokroku.
RADOVAN GEIST: Súčasná kríza môže byť katalyzátorom zásadných zmien ekonomického modelu. Nižšia súkromná spotreba nemusí znamenať horšiu životnú úroveň pre nižšiu a strednú triedu.
IVAN HOFFMAN: Antikomunistický e-shop vyzerá skôr ako supermarket so zmiešaným tovarom, než ako špecializovaná predajňa.
Víťazstvá trumpovských populistov boli dôsledkom krízy, ktorá zasiahla globálny kapitalizmus v rokoch 2007 - 2009.
JOZEF HRABINA: Kým pred piatimi rokmi hnali Rusov zo Západu, tak dnes obchodná vojna s USA a stupňujúce sa napätie v Juhočínskom mori tlačia zase na Peking.
PETER TAKÁČ: Cesta k individuálnej spáse duše život na Zemi nezachráni. Nezastaví ľudské utrpenie, kolaps ekosystémov, vyhubenie druhov.