Švédska skupina Saab, ktorá vyrába bojové lietadlá JAS 39 Gripen, zakladá v Maďarsku vývojové centrum letectva.
Cena ani počet strojov nie je známy.
Maďarsko sa na plnení úloh SR v oblasti ochrany vzdušného priestoru bude podieľať aj v roku 2025.
Maďarsko odďaľovalo ratifikáciu vstupu Švédska do NATO takmer dva roky, k čomu napokon došlo vo februári 2024 väčšinou poslancov parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán podľa portálu index.hu schválenie vstupu Švédska do NATO s najväčšou pravdepodobnosťou tvrdo zobchodoval.
Ukrajinskí piloti dokončili tzv. zoznamovací výcvik na švédskych stíhačkách JAS 39 Gripen. Ide len o prvú fázu výcviku, ktorá neznamená, že letci môžu tieto stroje ovládať samostatne.
Dopyt po stíhačkách sa podľa zvýšil v celom NATO z dôvodu konfliktu na Ukrajine.
Vláda by mala rozhodovať aj o kaštieli v bratislavských Rusovciach či zlepšení ochrany viacerých ohrozených vtáčích druhov.
Riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď hovorí, že podľa jeho poznatkov je už o všetkom v rámci rezortu obrany rozhodnuté.
Návrh Ministerstva obrany o budúcnosti nadzvukového letectva by mal byť predložený vláde SR ešte pred letnou prestávkou.
Danko uviedol, že verí v odbornosť ministerstva obrany, tvrdí, že jemu osobne je jedno, čo kúpime.
Švédi odovzdali aj list od národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Görana Martenssona, ktorý je potvrdením oficiálnej ponuky švédskej vlády o nadzvukových stíhačkách Gripen.
Verdikt o nákupe 14 stíhacích lietadiel, na ktoré má ísť viac ako 1,1 miliardy eur, nepadne do konca júna, ako pôvodne mal.
Nákup 14 stíhacích lietadiel za 1,1 miliardy eur sprevádza konflikt medzi ministrom obrany Petrom Gajdošom a švédskym výrobcom Saab.
Na nákup 14 stíhacích lietadiel vyčlenila vláda 1,1 miliardy eur, ale konečná cena môže byť oveľa vyššia.
Bývalý vojenský pilot Ola Höglund, ktorý sa podieľal aj na vývoji bojových lietadiel Gripen JAS 39, považuje toto lietadlo za jedno z najlepších na svete.
Američania stupňujú konkurenčný boj o miliardový obchod so stíhačkami.
Podľa Jaroslava Naďa sú dobrou voľbou obe riešenia, ktoré deklaroval rezort obrany, teda švédske Gripeny aj americké stroje F-16.
O nových stíhačkách pre armádu za viac ako miliardu eur sa stále nerozhodlo.
Minister obrany Peter Gajdoš plánuje do konca júna tohto roka predložiť vláde SR komplexný materiál zabezpečenia vzdušného priestoru.