Saakašvili viedol nekrvavú tzv. ružovú revolúciu v roku 2003, ktorá zvrhla vládu prezidenta Eduarda Ševardnadzeho.
Európska komisia dnes odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou, Moldavskom a Bosnou. Gruzínsko má mať status kandidáta.
Nemecká ministerka zahraničných vecí vyzvala na zásadnú reformu fungovania Európskej únie, ktorá je podľa nej podmienkou prijatia Ukrajiny a ďalších krajín.
Gruzínsky parlament neodvolal prozápadnú prezidentku Salome Zurabišviliovú, za jej zosadenie dnes nehlasoval dostatok poslancov.
Ústavná súd tak vyhovel návrhu vládnucej strany Gruzínsky sen a otvoril cestu k procesu jej odvolania.
Gruzínsko v pondelok obvinilo vysokopostaveného predstaviteľa Ukrajiny z plánovania zvrhnutia gruzínskej vlády prostredníctvom organizácie hromadných nepokojov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
RADOVAN GEIST: Rozširovanie únie vyzeralo ešte pred dvoma rokmi ako politicky mŕtva téma. Ruská agresia voči Ukrajine to však zmenila.
Americkí muzikanti na koncerte v Gruzínsku pozvali na pódium ruského fanúšika a nazvali ho bratom. Asi pätina gruzínskeho územia je pod správou Ruskom podporovaných separatistov.
REVAZ BESHIDZE: Od ruskej agresie v Gruzínsku, ktorá sa odohrala v auguste 2008, uplynulo 15 rokov. V dôsledku tejto vojny zostali autonómne oblasti Abcházsko a Južné Osetsko pod okupáciou Ruskej federácie.
Loď Astoria Grande sa pokúsila zakotviť v Batumi už vo štvrtok po priplávaní z ruského Soči.
„Uvidíme, či spoločne vykročíme smerom k Európe, alebo zostaneme zaseknutí v Rusku,“ zdôraznil Nika Gvarmia pre denník Pravda po jeho prepustení z väzenia.
Na lodi Astoria Grande sa plavilo 800 výletníkov, z ktorých väčšina boli ruskí občania. Jej príchodu predchádzali protiruské protesty.
Zúbožený stav gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho doviedol Kyjev a Tbilisi k diplomatickej roztržke.
Ruský prezident Vladimír Putin vyjadril v piatok svoje prekvapenie nad protikremeľskými protestami v Gruzínsku.
Gruzínsky premiér kritizoval medzinárodné spoločenstvo za to, že počas rusko-gruzínskej vojny odmietlo podniknúť proti Rusku potrebné kroky.
Kontroverzný návrh zákona vyvolal v krajine hromadné protesty.
Polícia s pomocou vodných diel a slzného plynu zakročila proti demonštrantom, ktorí sa zhromaždili pred parlamentom v Tbilisi.
Zábery z rozbúrenej Rustaveliho triedy v Tbilisi, ako prúd z vodného dela zráža k zemi ženu mávajúcu vlajkou EÚ, pripomínajú výjavy z niekdajšieho kyjevského Majdanu.
Polícia použila v Tbilisi slzotvorný plyn a vodné delo proti demonštrantom.
Analýzy poskytujú prehľad o situácii, pokiaľ ide o schopnosť týchto troch krajín plniť záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ.