MARIÁN REPA: Henry Kissinger bol v očiach mnohých oslavovaným stratégom studenej vojny. Na druhej strane, bol vnímaný ako zástanca americkej globálnej hegemónie a najmä ako obrovský cynik.
Dostal Nobelovu cenu za mier a zároveň mu kritici vyčítali vojnové zločiny. Vo veku 100 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger.
Zomrel niekdajší americký minister zahraničia a bezpečnostný poradca dvojice amerických prezidentov Henry Kissinger. Mal 100 rokov.
Exporadca kancelárie ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč oznámil svoj zámer uchádzať sa o post hlavy štátu. V prípade prijatia Ukrajiny do NATO by sa podľa neho Kyjev mal vzdať návratu Moskvou anektovaných území vojenskou cestou.
"Kontroluj jedlo a budeš kontrolovať ľudí, kontroluj ropu a budeš kontrolovať národy.“ Henryho Kissingera inšpirovala k tomuto aforizmu ropná kríza, ktorá prepukla pred 50 rokmi.
Patril medzi najvplyvnejších štátnikov povojnového obdobia a je jedným z tvorcov zahraničnej politiky Spojených štátov amerických.
Na budúci týždeň oslávi sté narodeniny, ale stále ho baví deliť sa so svojimi nápadmi. Niekdajší šéf americkej diplomacie Henry Kissinger prišiel s víziou, ako by sa mala nielen prerušiť, ale definitívne ukončiť vojna Ruska proti Ukrajine.
Zdá sa, že po takmer roku ruskej vojny už bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger (99) lepšie chápe Ukrajinu.
Blíži sa čas na vyjednanie mieru na Ukrajine, aby sa znížilo riziko vzniku ďalšej zničujúcej svetovej vojny, napísal bývalý šéf americkej diplomacie.
Zle ste ma pochopili. Toto odkazuje americký exminister zahraničných vecí Henry Kissinger kritikom.
MARIÁN REPA: Myšlienka aby sa Ukrajina vzdala časti svojho územia výmenou za mier je nepochybne lákavá, no od základu chybná. Aké garancie má Kyjev, že Moskva už znova Ukrajinu napadne, keď to urobil už dvakrát?
Americký exminister zahraničných vecí Henry Kissinger (98) si myslí, že Ukrajina a Západ by sa nemali usilovať Rusku uštedriť porážku.
Asi neexistuje známejší diplomat. Henry Kissinger má 97 rokov a stále je aktívny. Historikovi Thomasovi Schwartzovi o ňom vyšla nedávno kniha. Čo nám prezradil?
OLIVER BAKOŠ: Sulíka vždy hnevalo, že dôchodcovia si tu iba tak „chodia“ a nepracujú. Ide o presvedčivú myšlienku, ktorú vraj vyslovil Kissinger: „Starší ľudia sú zbytoční jedáci!“
IGOR GREXA: Je pohromou, keď v spoločnosti nevládnu ľudia, ale princípy. Určite nemožno podporovať neprincipiálne vládnutie, ale ak sa spoločnosť predhodí napospas princípom, ktoré niekto označí za jediné správne, skončí sa to zakaždým zle.
IGOR GREXA: Keď v Helsinkách prijali Záverečný akt Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe, všetci vedeli, že ide o kompromis. Nebolo však jasné, či o zdravý alebo hnilý.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Až také neuveriteľné nie je, že Pinocheta a ďalších najväčších strojcov u nás neochotne priznávaného „gulagu“ západnej pologule nikdy nepotrestali.
Ruský prezident Vladimir Putin prijal vo štvrtok v Moskve bývalého amerického ministra zahraničia Henryho Kissingera.
Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger nepochybuje o tom, že USA sú terčom počítačových útokov z Ruska.