Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dostala 650 hlásení o pravdepodobných prípadoch akútnej hepatitídy u detí.
Mexiko oznámilo prvé úmrtie dieťaťa na žltačku neznámeho pôvodu.
Najnovšie údaje britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť hovoria o celkovom počte 176 prípadov k 10. máju. Žiadne z detí nezomrelo.
Hospitalizáciu si vyžiadalo až 90 % skúmaných prípadov, v 14 % prípadov bola potrebná transplantácia pečene.
Z Európy a USA je hlásených najmenej 169 prípadov.
Tisícky ľudí netušia, že sú nakazení vírusom spôsobujúcim cirhózu a rakovinu pečene.
Poznáme zatiaľ päť typov hepatitídy. Aké sú medzi nimi rozdiely? Aká je prevencia týchto ochorení?
Vírusové hepatitídy patria k najzávažnejším zdravotníckym problémom. Za posledných 25 rokov narástol v Európe výskyt ochorení pečene takmer o 400 %.
Zdravá pečeň potrebuje zdravé črevo a dobré baktérie. Večer niečo zjeme a najneskôr o 12 hodín máme z toho dokonalý kompost.
Podľa údajov WHO ostávajú aj v období koronavírusu celosvetovo najväčším „zabijakom“ medzi infekčnými ochoreniami (po tuberkulóze) vírusové hepatitídy typu B a C.
Podľa štúdie uverejnenej v British Medical Journal má energetický nápoj viacero nepriaznivých účinkov na ľudský organizmus. Najvážnejším z nich je poškodenie pečene.
Hoci Slovák vypije ročne priemerne 13 litrov čistého alkoholu, nie každý pacient si svoju pečeň "prepil". Čítajte rozhovor s odborníkom na hepatológiu MUDr. Štefanom Hrušovským.
Už Ján Jesenius tvrdil, že pečeň je najväčší a najvznešenejší orgán v bruchu. Napriek tomu sa pečeni a ochoreniam ani dnes nevenuje dostatočná pozornosť.
Hepatológovia varujú pred nedostatkom pohybu. Podľa výskumu hepatológov sa denne aktívne hýbe a cvičí približne 13 % Slovákov, inaktívnych je až 30 %.
O hepatitíde typu C sa medzi ľuďmi vie pramálo, mýlia si ju s klasickou "áčkovou žltačkou" a navyše to nie je výlučne diagnóza narkomanov či tetovaných.
V súčasnosti je známych mnoho druhov vírusov napádajúcich pečeň. Najdôležitejšie z tejto skupiny sú vírusy vyvolávajúce vírusové zápaly pečene.
Za ktoré potraviny vám pečeň poďakuje a ktorým by ste sa mali vyhnúť? Dôležité je dbať aj na pitný režim.
Slovensko je štvrtou krajinou Európy v rebríčku úmrtnosti z dôvodu ochorení pečene. Príčinou sú aj alkohol, obezita, nezdravá strava a nedostatok pohybu.
Vedierko s dezinfekciou pri autobusovej zastávke, aby si ľudia mohli umyť ruky. Každodenné umývanie kľučiek, umývadiel v bytoch, obchodoch a úradoch.
Pečeň je životne dôležitý orgán umiestnený pod pravým rebrom. Orgán s váhou 1 až 1,5 kg má pre ľudské telo celý rad funkcií.