Príznaky ochorenia sa môžu prejaviť až do dvoch mesiacov od nakazenia.
Hygiena rúk nie je len vecou čistoty, ale predovšetkým ochrany zdravia.
"Nemám šablónu, ako oznámiť pacientovi, že je HIV pozitívny. Niekto sa ovláda, nemihne ani brvou, iný sa rozplače."
Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.
28. júl je Svetový deň hepatitídy.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dostala 650 hlásení o pravdepodobných prípadoch akútnej hepatitídy u detí.
Mexiko oznámilo prvé úmrtie dieťaťa na žltačku neznámeho pôvodu.
Najnovšie údaje britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť hovoria o celkovom počte 176 prípadov k 10. máju. Žiadne z detí nezomrelo.
Hospitalizáciu si vyžiadalo až 90 % skúmaných prípadov, v 14 % prípadov bola potrebná transplantácia pečene.
Z Európy a USA je hlásených najmenej 169 prípadov.
Tisícky ľudí netušia, že sú nakazení vírusom spôsobujúcim cirhózu a rakovinu pečene.
Poznáme zatiaľ päť typov hepatitídy. Aké sú medzi nimi rozdiely? Aká je prevencia týchto ochorení?
Vírusové hepatitídy patria k najzávažnejším zdravotníckym problémom. Za posledných 25 rokov narástol v Európe výskyt ochorení pečene takmer o 400 %.
Zdravá pečeň potrebuje zdravé črevo a dobré baktérie. Večer niečo zjeme a najneskôr o 12 hodín máme z toho dokonalý kompost.
Podľa údajov WHO ostávajú aj v období koronavírusu celosvetovo najväčším „zabijakom“ medzi infekčnými ochoreniami (po tuberkulóze) vírusové hepatitídy typu B a C.
Podľa štúdie uverejnenej v British Medical Journal má energetický nápoj viacero nepriaznivých účinkov na ľudský organizmus. Najvážnejším z nich je poškodenie pečene.
Hoci Slovák vypije ročne priemerne 13 litrov čistého alkoholu, nie každý pacient si svoju pečeň "prepil". Čítajte rozhovor s odborníkom na hepatológiu MUDr. Štefanom Hrušovským.
Už Ján Jesenius tvrdil, že pečeň je najväčší a najvznešenejší orgán v bruchu. Napriek tomu sa pečeni a ochoreniam ani dnes nevenuje dostatočná pozornosť.
Hepatológovia varujú pred nedostatkom pohybu. Podľa výskumu hepatológov sa denne aktívne hýbe a cvičí približne 13 % Slovákov, inaktívnych je až 30 %.