Pri príležitosti majstrovstiev sveta vo futbale vám Pravda prináša niektoré zaujímavé príbehy z histórie najpopulárnejšieho turnaja na svete. Víťazstvá i prehry, slávne góly i omyly. Aj takéto boli súboje o titul šampiónov.
V histórii majstrovstiev sveta vo futbale sa odohralo množstvo kurióznych situácií. Niektoré by už mnohým pripadali až komické.
Keď vyberala FIFA najpamätnejší zápas roka 2010, voľba bola jednoznačná - štvrťfinálový súboj MS medzi Ghanou a Uruguajom. Dôvody? O jeden z najvážnejších sa postaral Luis Suárez.
Dvadsať svetových šampiónov a devätnásť mien trénerov, ktorí ich k titulu doviedli. Len jednému sa to podarilo dvakrát.
Sú dôležitejšie veci ako futbal. Napríklad česť rodinných príslušníkov. Zinedine Zidane ju bránil a svoj posledný zápas kariéry - finále MS 2006 - nedohral.
V doterajších dvadsiatich finálových turnajoch majstrovstiev sveta vo futbale odohrali 836 stretnutí. Väčšina z nich patrí do výkladnej skrine svetového futbalu.
Hrať doma - pred vlastnými fanúšikmi, to je kopec stresu. Tlak z očakávania zväzuje nohy i myseľ.
Nielen veľké zápasy, ale aj veľké škandály. Svetové šampionáty vo futbale sa zapísali do histórie aj situáciami, ktoré sa nikdy nemali stať.
Podceňované mužstvo Kamerunu sa na futbalových MS 1990 postaralo o jednu z najväčších senzácií v histórii.
Niektoré prekvapenia z MS vo futbale majú oprávnene prívlastok senzácie a zapísali sa do bezmála deväťdesiatročnej histórie šampionátov.
Rozhodcovia vždy napomáhali usporiadateľskej krajine. Byron Moreno to však so svojou priazňou prehnal a postaral sa o jeden z najväčších škandálov v histórii MS.
O emócie na hranici únosnosti (či slušnosti) sa vo futbalovej histórii starajú najmä dva národy. Keď sa na ihrisku stretnú Nemci s Holanďanmi, nebýva o vypäté okamihy núdza.
Kuvajtský šejk Fahid a sovietsky rozhodca Miroslav Stupar sa v roku 1982 postarali o jeden z najväčších škandálov v histórii futbalových MS.
Oleg Salenko strelil na MS 1994 v zápase proti Kamerunu päť gólov. Nikdy potom si už reprezentačný dres neobliekol.
Sebavedomí anglickí futbalisti zažili na MS 1950 v Brazílii veľkú blamáž. Postaral sa o ňu poloamatérsky tím USA.
Strach z terorizmu. Hádky o peniaze. A trofej pre majstra sveta v rukách domácich Nemcov. Aj to sú ústredné motívy nevšedného príbehu, ktorý písal svetový šampionát v roku 1974.
Športovci vravia, že prehru treba hodiť za hlavu. Sú však aj také, ktoré bolia roky, alebo rovno polstoročie. "Das Wembley Tor“ v Nemecku navždy zostane synonymom podrazu.
Úradujúci majstri sveta z Uruguaja boli stále urazení a odmietli na ďalší šampionát cestovať – mala to byť odveta za slabú účasť Európanov na ich domácej pôde v roku 1930.
Futbalové MS majú svoje čaro, legendárni hráči sa na nich lúčia so svojou kariérou, tí najtalentovanejší ju tam zasa štartujú. V roku 1990 však bolo všetko naopak.
Zo všetkých nepodstatných vecí je futbal tou najdôležitejšou na svete. Jeho čaro spočíva v tom, že aj tí najmenší môžu zdolať tých najväčších.
Je ráno 4. júla 1954 a celé Maďarsko je hore nohami v očakávaní, že večer vypuknú oslavy, aké nemajú obdobu.