V rokline Drobickij Jar nacisti zavraždili asi 15 000 až 20 000 Židov z Charkova.
Ako podotkla, obete holokaustu si spoločnosť uctí, keď bude aj v každodenných situáciách pamätať na slová a udalosti, ktoré holokaustu predchádzali.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Odpoveďou na utrpenie človeka je rozprávať príbeh.
Premiér pripomenul, že pred 80 rokmi vyrazil zo železničnej stanice v Poprade prvý transport so slovenskými Židmi.
Parlament odsudzuje udalosti, ktoré sa odohrali, vyjadruje ľútosť a ospravedlňuje sa židovským obyvateľom za činy vtedajšej štátnej moci.
Nová kniha mala odhaliť, kto v roku 1944 vyzradil gestapu úkryt Anny Frankovej. Odborníci však zistenia vyšetrovacieho tímu vyvrátili.
Stretli sa v pekle koncentračného tábora. Mladá Židovka zo Slovenska a dozorca, známy surovým zaobchádzaním s väzňami. Naozaj to bola láska?
Kladný prínos pracovných táborov spočíval aj v tom, že bol faktorom v zúfalom pokuse zastaviť deportácie, objasňuje historik Pavol Mešťan.
Expozíciu Nad rámec povinností pripravilo SNM v spolupráci s izraelským veľvyslanectvom. Vytvorilo ju ministerstvo zahraničných vecí štátu Izrael s pomocou zamestnancov Pamätníka Jad Vašem v Jeruzaleme.
Nacisti zabili v Auschwitzi 1,1 milióna ľudí.
Čaputová pripomenula zmeny v spoločnosti, ktoré predchádzali transportom, a vyzvala na váženie slov, aby sa história neopakovala.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Druhá svetová vojna sa stala prelomom v smerovaní európskeho sveta v ústrety modernosti.
Alfrédovi Wetzlerovi sa 7. apríla 1944 podarilo spolu s mladším väzňom Vrbom uniknúť z prísne stráženého tábora smrti Osvienčim. Cieľom úteku nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícok ľudí.
Klavirista Miroslav Rác z Levíc sa vo svojej tvorbe venuje téme holokaustu, predovšetkým toho rómskeho. Podľa neho totiž ide o časť histórie, o ktorej sa veľa nevie u nás ani v zahraničí.
Mala odvahu hovoriť pravdu, napísal prezident Van der Bellen.
Žalobu voči pravicovému politikovi Thierrymu Baudetovi podali dve židovské organizácie a štyria ľudia, ktorí holokaust prežili.
Slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau sa presunie pod správu Múzea holokaustu v Seredi, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum (SNM).
Politici sa zúčastnili na spomienkovom podujatí v Bratislave pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
Je našou spoločnou povinnosťou zmenšovať priestor pre nenávisť. Zuzana Čaputová to povedal pri spomienke na rómsky holocaust.
Video sa na verejnosti objavilo nedávno a Kentaro Kobajaši odvtedy čelil kritike.