Pohrebná šachta vedie do pohrebnej komory so sarkofágom. Ide o jedinú zdobenú miestnosť hrobky s neobvyklou dekoratívnou maľbou na vápennej omietke.
Múmiu starú asi 4 300 rokov objavili v zapečatenom vápencovom sarkofágu na dne 15-metrovej šachty v odkrytej hrobke.
Egypťania dlhodobo podozrievali Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil hrobku faraóna Tutanchamóna, že časť pokladu z hrobky pred jej oficiálnym otvorením ukradol.
Španielskym bádateľom sa podarilo objaviť presné miesto, kde bol prvýkrát pochovaný známy moreplavec Krištof Kolumbus.
Talianski archeológovia predstavili v Ríme prevratný nález - posmrtnú komoru venovanú Romulovi, ktorý bol podľa tradície jedným zo zakladateľov Ríma.
Archeológovia nález datujú do 6. storočia pred naším letopočtom. Sarkofág našli na mieste zvanom Forum Romanum, ktoré bolo kedysi centrom Ríma.
Americkí archeológovia objavili v Grécku dve kráľovské hrobky staré približne 3 500 rokov.
Zážitok má návštevníkov prinútiť premýšľať o svojej minulosti a podstate ľudskosti.
Medzi krčmou a supermarketom v britskom Southende odkryli v roku 2003 unikátnu hrobku. Podľa kresťanských krížov vnútri ju pôvodne datovali až do 17. storočia.
Hrobka by mala byť stará 3500 rokov a múmia asi 3000.
Egyptskí archeológovia objavili hrobku kňaza spred viac ako 4400 rokov v pyramídovom komplexe v Sakkáre južne od Káhiry.
Archeologický nález z Popradu - Matejoviec, ktorý bol objavený v roku 2006, je považovaný za jeden z najvýznamnejších u nás.
Najprv hrozilo zničenie hrobu Chatama Sofera, neskôr bol neúspešný pokus premiestniť ho do Izraela, pripomína v rozhovore etnológ Peter Salner.
Po deväťmesačnej reštaurácii odkryli grécki vedci Ježišovu hrobku, v ktorej mal byť po ukrižovaní pochovaný. Oficiálne bude odhalená v stredu v izraelskom Jeruzaleme.
Na dofinancovanie rekonštrukcie Podtatranského múzea v Poprade pôjde 220-tisíc eur, sumu schválili poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom poslednom zasadnutí.
Je takmer isté, že za múrmi hrobky faraóna Tutanchamóna v egyptskom Luxore sú dve dosiaľ neznáme miestnosti. Oznámil to egyptský minister pre pamiatky Mahmúd Damat.
Čajové lístky staré 2150 rokov objavili archeológovia v hrobe čínskeho cisára Ťing-tia, ktorý zomrel v roku 141 pred naším letopočtom.
Podľa najnovších zistení existuje 90-percentná šanca, že za hrobkou sa nachádzajú ďalšie miestnosti.
Tureko evakuovalo zo Sýrie aj 400 vojakov, ktorí v oblasti Halabu strážili hrob šacha Sulajmana, starého otca zakladateľa Osmanskej ríše.
Najväčšia staroveká hrobka, akú kedy archeológovia v Grécku objavili, obsahovala pozostatky najmenej piatich ľudí.