Najbližšie k pohľadu do vzdialeného vesmíru ľudským okom sú snímky z Hubblovho vesmírneho teleskopu.
Hubblov ďalekohľad odhalil, že relatívne chladná hviezda s nízkou hustotou explodovala ako supernova, ktorá nevykazovala stopy vodíka.
Hubbleov teleskop je jedným z najväčších vedeckých úspechov ľudstva.
Explózia mala dosah až 200-tisíc svetelných rokov od galaxie.
Ku každému objektu na fotografii vesmíru priradila NASA určité charakteristické zvuky. Podľa Science Alert ide o hrôzostrašnú, no zaujímavú hudbu.
Hviezda, ktorá dostala meno Icarus, sa nachádza prinajmenšom stokrát ďalej ako iné doteraz známe najvzdialenejšie hviezdy.
Vo vesmíre je najmenej desaťkrát viac galaxií, ako sa doteraz predpokladalo. Väčšinu z nich však zatiaľ ľudstvo nevidí. Tvrdia to britskí astronómovia.
Nad kozmodrómom na floridskom Myse Canaveral ešte nezačalo vychádzať slnko, keď sa pred piatimi rokmi 21. júla 2011 krátko pred šiestou hodinou ráno ozval sonický tresk.
Trpasličia planéta Pluto a jej päť mesiacov v ďalekých končinách našej slnečnej sústavy tvoria systém v chaotickom pohybe. Odhalili to zábery z Hubblovho teleskopu.
Na obežnej dráhe vo výške 552 kilometrov pred 25 rokmi roztiahol solárne panely azda najznámejší a najslávnejší vesmírny teleskop všetkých čias.
Po dvadsiatich rokoch sa vesmírny Hubblov teleskop opäť zadíval na tri impresívne stĺpy plynu a prachu v hmlovine Orla.
Ľudia robia rôzne nezvyčajné veci, niektoré z uvedených faktov sú však také neuveriteľne bláznivé, že azda ani nemôžu byť pravdivé - alebo môžu?
Hubblov vesmírny teleskop nahliadol doteraz najďalej do histórie vesmíru a umožnil ľuďom pozorovať formovanie galaxií, ktoré sa odohrávalo pred 13,2 miliardy rokov.