Psychotropná látka psilocybín, ktorú obsahujú huby holohlavce, pomáha uvoľniť mozog ľudí s depresiou a zmierňuje lipnutie na negatívnych vzorkách myslenia.
Štyri Slovenky vymysleli unikátnu náhradu kože. Ich riešenie môže vdýchnuť nové sily regiónom na Slovensku, pomôcť prírode, zamedziť odpadu.
Prípravky s hlivou sa často kombinujú s inými zložkami. Cieľom takejto kombinácie je efektívnejšie podporiť imunitu.
Čínski vedci geneticky upravili pšenicu tak, aby bola odolná voči hubám a zároveň dosahovala rovnaký rast ako jej neupravené kmene.
Čo rozhodne urobiť pred ich zamrazením?
Huby najskôr v našom jedálničku slúžili ako náhrada mäsa a zeleniny. Neskôr však ľudia empiricky vypozorovali ich zdravotné účinky.
Ak máte chuť na klasiku trochu inak, urobte si z gaštanov polievku alebo k červenej kapuste ku kačacine pridajte maliny.
Obľúbené huby výraznej žlto-oranžovej farby sú ozdobou lesov, ale aj vyhľadávanou delikatesou. Ich sezóna môže trvať v závislosti od počasia niekoľko mesiacov, od skorého leta až do neskorej jesene.
Do väčšiny chlebov, ktoré sa pripravujú bez múky, sa pridávajú orechy. Čo robiť v prípade, keď má niekto na orechy alergiu? Nie je to problém.
Domaša je obklopená lesmi, a preto je nastupujúca jeseň obdobím, keď v kuchyni začíname využívať to, čo v nich rastie, najmä huby.
Až 95 % vzoriek lesných húb pozbieraných v Nemecku v posledných šiestich rokoch obsahovalo rádioaktívne stopy z výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle.
Najmä začínajúci záhradkári sa vždy potešia, keď im na jeseň začnú na trávniku rásť huby. V skutočnosti ide o chorobu trávnika, proti ktorej treba v niektorých prípadoch aj rázne zasiahnuť.
Sú stálicami našich záhrad, do ktorých vnášajú žiarivé farby bez ohľadu na módne trendy. Keď však plamienky a pivonky zrazu začnú vädnúť, treba rýchlo pátrať po príčinách. Najčastejšie sú to hubové ochorenia.
Počas leta sa priam žiada zmena jedálneho lístka. Prelaďte počas tohto obdobia na pokrmy zdravé, ľahké, osviežujúce.
V objavovaní nových húb sme európskym unikátom, hovorí špičkový slovenský mykológ Vladimír Kunca z Technickej univerzity vo Zvolene.
Mäso lesa. Napriek tomu, že huby obsahujú najmä vodu, dajú sa z nich pripraviť jedlá ako z najjemnejšieho a najdrahšieho mäska.
Dve pätiny rastlín na svete čelia riziku vyhynutia, varujú vedci.
Nový, celosvetovo nepoznaný druh huby sa na Slovensku podarí objaviť každý rok, niekedy aj polrok.
Majú sa huby pred použitím len jemne očistiť alebo im voda až tak veľmi nevadí?
Stav mikrobiómu v ľudskom tele alebo na jeho povrchu, ovplyvňuje imunitu a zdravie človeka a podieľa sa na vzniku niektorých ochorení.