Rusi niekoľkokrát naznačili, že Moskva by mohla použiť svoj jadrový arzenál, ak sa bude cítiť ohrozená podporou Západu Ukrajine.
Raketa bola vypustená zo základne južne od Bordeaux v juhozápadnom Francúzsku.
Je desaťkrát rýchlejšia ako zvuk, smrteľne presná, pre radary neviditeľná a Kyjev nemá nič, čím by ju dokázal zastaviť. Moskva nasadila svoju superzbraň v doteraz bezprecedentnom počte.
Ruská fregata Admirál Gorškov preverila v západnej časti Atlantického oceánu svoje útočné schopnosti, oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Ruská vojenská loď vyzbrojená novou generáciou hypersonických striel sa zúčastní na spoločných cvičeniach s námornými silami Číny a Juhoafrickej republiky.
Hypersonické rakety Zirkón dokážu podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua prekonať akýkoľvek systém protiraketovej obrany.
Naše ozbrojené sily a ich bojové schopnosti sa denne zlepšujú, vyhlásil ruský prezident.
Západní vojenskí experti podotýkajú, že Irán často vo vyjadreniach o schopnostiach svojho arzenálu preháňa.
Premiestnením hypersonických striel do Bieloruska chce Moskva pravdepodobne Západ presvedčiť o tom, že úloha Bieloruska ako ruského spojenca vo vojne na Ukrajine je čoraz dôležitejšia.
Strela má dolet tisíc kilometrov a je schopná dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku.
Ešte pred koncom roka plánuje Rusko touto hypersonickou riadenou strelou vyzbrojiť novú fregatu ruskej Severnej flotily.
Ďalším testom strely označovanej za zbraň novej generácie chce Rusko podľa Reuters ukázať svetu svoju silu a pokrok v raketovej technológii.
Armáda test vykonala pri pobreží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil strelu ARRW.
Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku.
Hypersonické zbrane považujú odborníci za faktor, ktorý by mohol narušiť či zmeniť súčasnú globálnu vojenskú rovnováhu.
Testovanie balistických striel zakazujú Severnej Kórei rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Takéto rakety môžu letieť až päťkrát rýchlejšie než zvuk.
Podľa niektorých vojenských odborníkov sa Peking snaží vyvinúť systém, ktorý by nedokázali zachytiť americké systémy protiraketovej obrany.
Nonovyvíjaná hypersonická strela by podľa Putina mala byť schopná zasiahnuť ciele na zemi aj na mori až do vzdialenosti 1000 kilometrov.
Rezolúcie OSN pritom zakazujú Severnej Kórei uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré by mohli v závislosti od svojej konštrukcie niesť aj jadrovú hlavicu.