Aktuálna dôchodková hodnota, referenčná suma II. piliera, príspevky doň a príplatok pre veteránov protikomunistického odboja. Aké sú ich nové hodnoty?
Celkový objem majetku sporiteľov v kapitalizačnom pilieri sa medzitýždenne zvýšil o 45,6 milióna eur.
Slováci nie sú spokojní so svojimi dôchodkami. Väčšina by ho chcela výrazne vyšší, ako má alebo bude mať. Ak však chcete dobrý dôchodok, nespoliehajte sa na štát, ale na seba. Ako?
Počas minulého roka vstúpilo do druhého penzijného piliera 66,7-tisíca sporiteľov.
Zmeny nastávajú v dôchodkoch, dôchodkovom veku, odvodovej úľave pre nezamestnaných, II. pilieri, úrazových a nemocenských dávkach a tiež pribudne nová dávka.
Penzista ako sporiteľ v druhom pilieri musí v budúcom roku zo Sociálnej poisťovne dostávať dôchodok vo výške aspoň 491,70 eura.
O zmenách v druhom pilieri sa denník Pravda rozprával s ekonómom a odborníkom na dôchodkové schémy Jánom Šebom.
Budúci dôchodok si môžete zvýšiť. Môžete si nájsť ďalšie zamestnanie, ale sú aj iné spôsoby - II. a III. pilier aj ETF fondy. Aké sú ich výhody a nevýhody?
Aká musí byť vaša penzia, aby ste si mohli z II. piliera vybrať celú nasporenú sumu? A ako ovplyvní zmena dôchodkového veku platenie na sociálne poistenie?
ĽUBOŠ PAVELKA: Dve tretiny Slovákov sa v prieskume vyjadrili, že ideálny dôchodok by mal vyšší ako 900 eur, pričom vysnívaná penzia by mala byť až 1 200 eur, čo je viac ako priemerný dôchodok v Rakúsku.
Celkový objem majetku sporiteľov v kapitalizačnom pilieri sa však napriek tomu medzitýždenne zvýšil na 10,23 miliardy eur.
Časť reformy dôchodkov je v parlamente, časť do neho pôjde. Ako to ovplyvní našu budúcnosť? Čo bude s II. pilierom a úsporami v ňom? V relácii Ide o peniaze odpovedá ekonóm Ján Šebo.
Viac ako 500 pripomienok, z toho 328 zásadných.
Podľa informácií denníka Pravda padol v stredu na koaličnej rade návrh na zrušenie II. piliera.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností tvrdí, že mnohé ustanovenia sa v návrhu ústavného zákona o dôchodkoch objavili na poslednú chvíľu. A neboli prediskutované.
Od januára budúceho roka potečie z mesačných odvodov do fondov dôchodkového sporenia celkovo 5,25 percenta.
Aký je medzi nimi rozdiel? Aké výhody a nevýhody so sebou prináša sporenie v II. pilieri? A ako ešte si môžete sporiť na dôchodok?
Okrem práce existujú aj iné spôsoby, ako si zvýšiť budúci dôchodok. Ako na to?
Časť novely zákona o sociálnom poistení, ktorá v roku 2015 zaviedla inštitút minimálneho dôchodku, je v rozpore s Ústavou SR.
V garantovaných dlhopisových fondoch sa nachádza stále väčšina majetku sporiteľov. Celkovo v nich majú uložených sedem miliárd eur.