Skoro 930 tisíc sporiteľov má peniaze uložené v tzv. garantovaných fondoch, ktoré vlani zaznamenali výnos od mínus 0,2 do mínus 1,2 percenta.
TOMÁŠ ZEMKO: Pre dnešných mladých ľudí, ktorí majú pred sebou minimálne tri desaťročia pracovného života, je bytostne dôležité, aby mali svoje úspory nasmerované do takzvaných negarantovaných fondov.
Ako by mal uvažovať o svojich úsporách 45-ročný človek?
Spozornieť treba pri informácii o vybranom type dôchodkového fondu.
S pôvodnou myšlienkou rodičovského bonusu prišiel kolega Vladimír Palko. Inšpiroval sa návrhmi nemeckých politikov v 90. rokoch.
V rámci II. piliera máte viac možností, čo robiť pri odchode do dôchodku. Jedna z nich je zaujímavá pre všetkých, len sa o nej nehovorí. Viac v relácii Ide o peniaze.
Skoro tri štvrtiny ľudí v II. pilieri majú úspory v dlhopisových fondoch, v ktorých nezarábajú. Ako by ste na tom boli, ak by ste prešli do fondov indexových?
Ku koncu minulého roka si na dôchodok v druhom penzijnom pilieri sporilo 1 milión 700-tisíc ľudí.
Vláda by podľa Krajniaka nemala direktívne nariadiť presun sporiteľov do negarantovaných fondov
Výška penzií, minimálny dôchodok, dôchodková hodnota, exekučné zrážky, predkladanie dokladov o žití a II. pilier. Čo je tu nové?
Najlepšie fondy zarobili v tomto roku viac ako 25 percent.
I. a II. pilier u nás predstavujú základný systém dôchodkového sporenia. Ak sa zapojíte do sporenia v II. pilieri, časť vašich odvodov bude patriť vám.
Zamestnanie či práca na dohodu, dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné príspevky do II. piliera, III. pilier, sporenie a investovanie. Takto si môžete zvýšiť dôchodok.
Väčšina ľudí si pripísala iba straty – v priemere mínus jedno percento.
Mladí ľudia do 45 rokov by mali mať svoje nasporené peniaze iba v rizikových fondoch.
Aké zmeny by nášmu systému pomohli? A akým chybám sa vyhnúť pri sporení na lepší dôchodok? Radí investičný analytik František Burda zo spoločnosti FinGO.sk.
Sociálna poisťovňa vám sem môže posielať časť z vašich odvodov. Konečná nasporená suma však závisí najmä od toho, v akých dôchodkových fondoch si sporíte.
ĽUBOŠ PAVELKA: Zmeny v DDS šité horúcou slovenskou ihlou síce formálne naplnia víziu programového vyhlásenia vlády, ale sporiteľom príliš nepomôžu.
Prvý dôchodkový pilier zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).
Reforma dôchodkov je opäť témou posledných dní. Ako by sa mala dotknúť 2. piliera? Prečo doň vstúpiť a kedy, kým to nie je povinné? Odpovieme v relácii Ide o peniaze.