Malé veľkosťou, obrovské silou. Mandarínky patria k druhému najčastejšie konzumovanému tropickému ovociu.
Šípky sú považované za vitamínovú bombu kvôli vysokému obsahu vitamínu C – obsahujú ho až desaťnásobne viac ako citrusy.
Banány sú veľmi obľúbenou zložkou raňajok. Oprávnene. Majú totiž mnoho prospešných látok, ale je tu aj jeden raňajkový výkričník.
Vďaka svojim všestranným priaznivým účinkom na zdravie sa tento ovocný strom zvykne nazývať aj prírodné zlato.
Kurkuma sa v posledných rokoch dostáva do popredia v prúde zdravého stravovania. Určite jej netreba uprieť mnoho pozitívnych účinkov na telo, ale každá minca má dve strany.
Je to užitočná bylinka, ktorá sa používa pri varení aj na liečebné účely. Pomáha dokonca aj vtedy, keď sa tešíme plnému zdraviu. Ako?
Ráno by ste nemali potrebovať tri budíky a pol litra kávy, aby ste vôbec otvorili oči. Telo by po noci malo byť svieže, plné energie a optimizmu. Ak je niečo inak, máte problém.
Čo robiť, keď nás imunita zradí a my potrebujeme byť čo najskôr fit?
Čo je podmienkou vstrebania "déčka" v organizme? Odpovedá docent Peter Jackuliak.
Pikantné jedlá a čili papričky, to je obvykle chlapská téma, v ktorej sa vedia pretláčať, kto je väčší hrdina. No pikantné nie je určené výsostne mužskej populácii. Práve naopak.
A ako zabezpečiť jeho dobré vstrebanie v organizme?
Podporením imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu počas chrípkového obdobia a v čase zvyšujúceho sa nárastu počtu chorých na COVID-19.
Záhradkári ho poznajú najmä ako okrasný ker, no zabúdajú na to, že jeho chutné ovocie sa dá výborne využiť v kuchyni.
Jeseň je obdobím, kedy sa zvyšuje chorobnosť na chrípku a akútne respiračné ochorenia, pribúdať ale bude aj chorých na covid.
Sú plné vitamínov, minerálov aj flavonoidov. Hovoríme o šípkach, ktoré sú vďaka vysokému obsahu vitamínu C najmä v jesennom období výbornou prevenciou proti nachladnutiu a chrípke.
Organizmus domácich miláčikov reaguje na záťaž podobne ako človek a aj ich schopnosť odolávať ochoreniam máva výkyvy.
Imunitný systém je dobré začať štartovať ešte v období, keď letné možnosti dávajú príležitosť pripraviť telo na príchod jesene.
Nový výskum vedcov by mohol dať úplne nový význam termínu "pivný pupok". A pivo by sa tak mohlo zaradiť spolu s červeným vínom medzi neresti s prínosom pre zdravie.
Prípadov zápalu pečene u detí hlásia zdravotné úrady skoro 200, príčinu nepoznajú.
Viac ako 50 % Slovákov trpí nedostatkom vitamínu D, ktorý zlepšuje stav kostí, podporuje imunitu a vyniká v prevencii depresie. Ľudia po päťdesiatke sú ohrození najviac.