Ak by bol takýto zákon schválený, išlo by o prvý takýto právny nárok v Európe.
Martin Čepček (nezaradený) navrhoval obmedziť vykonávanie potratov iba na špecifické prípady.
OĽGA PIETRUCHOVÁ: V r. 1973 Najvyšší súd USA v prípade Roe vs. Wade rozhodol, že ústavné „právo na súkromie“ chráni aj právo tehotnej ženy zvoliť si, či chce tehotenstvo predčasne ukončiť. Po 50 rokoch sa všetko môže vrátiť späť.
Podobný zákon prešiel minulý rok v americkom štáte Texas, kde sa počet interrupcií následne rapídne znížil, pretože ženy začali kvôli nim chodiť do okolitých štátov vrátane Oklahomy.
Nezaradený poslanec podal do parlamentu novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva.
V prípade prijatia normy navrhnutej občianskou iniciatívou by za interrupciu hrozil rovnaký trest ako za vraždu.
Nemocnici pre zistené pochybenia udelili pokutu. Správy o tejto tragédii vyvolali v Poľsku protesty.
Za zákon „o pomoci tehotným ženám“ hlasovalo 67 poslancov.
Cigániková prišla na rokovanie o potratoch v tričku s nápisom #Anijednejwięcej. Obliekla si ho na protest proti prísnej potratovej legislatíve v Poľsku.
Ukončiť tehotenstvo bude možné aj v prípade ohrozenia života ženy.
Tie esemesky sú ako obžaloba systému, ktorý núti ženy donosiť poškodený plod, aj keď tým riskujú vlastný život. Matka 30-ročnej Izabely, ktorej smrť otriasa Poľskom, drží pred kamerou v rukách mobil a číta správy, ktoré dostala od dcéry z nemocnice.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Vojna proti ženám v Poľsku graduje.
Časť poslancov z klubu OĽaNO pripravila pozmeňujúci návrh k zákonu na pomoc tehotným ženám. Čakacia doba pri interrupcii zostáva 48 hodín.
Pochod za reprodukčnú spravodlivosť organizovala iniciatíva Nebudeme ticho vo viacerých mestách v SR i v Českej republike.
Hoci návrh zákona na pomoc tehotným ženám prešiel do druhého čítania, v pléne parlamentu sa chystá ostrá diskusia.
Návrh Anny Záborskej je v druhom čítaní.
Takisto chce, aby zákon umožňoval vyplácať príspevok pri narodení ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa mesačne počas jedného roka.
Podarilo sa SaS zablokovať návrh OĽaNO? Téma umelých prerušení tehotenstiev sa tentoraz dostala do parlamentu cez návrh zákona o pomoci tehotným.
Anna Záborská (OĽaNO, Kresťanská únia) hovorí aj o politike štátu voči rodine, diskriminácii mám, sexuálnej výchove, ale aj o tom, či poslanci Kresťanskej únie prejdú do hnutia Sme rodina.
Dokopy 660 demonštrácií v krajine vyvolal najmä texaský zákon zakazujúci interrupcie po šiestom týždni tehotenstva, ktorý vstúpil do platnosti.