Spory sa vedú o Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte neratifikovali Istanbulský dohovor, aby tak čo najskôr urobili.
BOHUŠ PAPRANEC: Premiér Fico sa vyjadril, že niektoré definície Istanbulského dohovoru o zabránení násiliu na ženách nie sú v súlade s Ústavou SR a pokiaľ tak bude, nedá súhlas na jeho predloženie do parlamentu.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Keď ženu nabiješ, akoby si roľu pohnojil. Ctihodní starci vo všetkých kútoch sveta odpradávna vedia, že účinná cesta k poriadku vedie cez skrotenie ženy: jej myslenia, jej tela, jej sexuality.
Je potrebné vedieť, že medzi kľúčové hodnoty a ciele EÚ patrí ochrana ľudských práv a presadzovanie rodovej rovnosti, tvrdí aktivistka Adriana Mesochoritisová.
Zákon o posudzovaní vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu chce koaličná SNS presadiť na najbližšej parlamentnej schôdzi.
Slovenská republika neratifikuje Istanbulský dohovor. Informoval o tom Robert Fico. Podľa jeho slov v tejto otázke panuje zhoda v koalícii. Amnesty International Slovensko vníma rozhodnutie premiéra ako krok späť.
Téma násilia v rodine si žiada podľa cirkví komplexný prístup.
MARTIN KRNO: Vláda a najnovšie prekvapujúco už aj ministerka spravodlivosti si dávajú načas v takej citlivej otázke, ako je dodržiavanie ľudských práv.
Dočkajú sa týrané ženy väčšej ochrany? Zatiaľ to tak nevyzerá. Ministerka Žitňanská ešte len rozmýšľa, ako debatovať o dokumente, ktorý by ju mal zaručiť.
Hoci bolo vynaložené veľké úsilie, aby vznikla predstava, že veriaci na Slovensku nesúhlasia s prijatím Istanbulského dohovoru, skutočnosť je rozmanitá. Mnohí odmietajú násilie.
PETER JAVŮREK: Dátum môže byť nový, nič nové pod slnkom však sám osebe neprináša. Čaká nás pokračovanie starých bojov starými prostriedkami v mene starých cieľov.
Istanbulský dohovor, ktorého hlavným cieľom je ochrana žien pred násilím, sa dočkal zatiaľ jedinej oficiálnej podpory z náboženských radov.
Dezinformácie a šírenie strachu. To je spôsob, akým niektorí slovenskí katolícki kňazi informujú ľudí o Istanbulskom dohovore.
Výzva Európskej komisie nezabrala a vláda nemá v pláne zasadiť sa proti násiliu na ženách a ratifikovať Istanbulský dohovor. Naďalej to blokuje SNS.
V sobotu 25. novembra je Svetový deň odstránenia násilia voči ženám.
HANA FÁBRY: Konzervatívna petícia na odmietnutie Istanbulského dohovoru v Európskom parlamente, sa riadi zásadou pomalých krokov k veľkému cieľu.
Slovensko Istanbulský dohovor podpísalo už v roku 2011, na ratifikáciu sa stále čaká.
Hlasovanie Európskeho parlamentu o prijatí Dohovoru sa očakáva v utorok. Ide o dokument, ktorý sa týka predchádzaať násiliu na ženách a domácemu násiliu.
Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že nebol by ani sekundu v tejto vláde, keby prišlo ku konfliktu o Istanbulskom dohovore.