Každá krajina má svojho Jánošíka. Príbeh Oleksu Dovbuša z prvej polovice 18. storočia sa odohráva na hraniciach Ukrajiny, Poľska a Maďarska počas povstania karpatských opričníkov.
Tomáš Galierik v knihách nazvaných Filmové miesta zmapoval, kde všade sa na Slovensku nakrúcali filmy a seriály od tých najstarších cez Jánošíka, Pacha, hybského zbojníka, Mierotvorcu, Červeného kapitána až po Slúžku.
Poľskí tvorcovia v novom filme prinášajú svojský pohľad na „vlastnú“ legendu.
V turčianskej obci Blatnica si v piatok a sobotu (24. - 25. 6.) pripomenú 60. výročie nakrútenia dvojdielneho kinohitu scenáristu a režiséra Paľa Bielika Jánošík I., II.
Prvý slovenský celovečerný hraný film z roku 1921 predstavia v žilinskom Dome umenia Fatra.
Nebol profesionálny herec, ale do histórie slovenskej kinematografie sa František Kuchta, v civile pracujúci ako lekár, zapísal ako Jánošík v dvojdielnom rovnomennom filme.
V minulosti bolo ľudové povedomie o jaskyniach spájané práve so zbojníkmi a pokladmi.
Už túto sobotu sa v Slovenskom rozhlase uskutoční premietanie filmu Jánošík z roku 1921. Projekciu, ktorá uzatvára tohtoročný festival Viva Musica!, bude sprevádzať orchester.
O existujúcich súdnych spisoch po Jánošíkovej smrti museli pravdepodobne vedieť aj niektorí zo Štúrových súkmeňovcov.
René Štúr si už výnimočného zbojníka zahral v Radošinskom naivnom divadle. Pri slávnom monológu, ktorý má ako Uhorčík v predstavení Jááánošííík, si uvedomil silu tejto postavy. Napísal komediálny tv seriál Uhorčík.
Rozhovor s filmovou historičkou Petrou Hanákovou o hercovi a režisérovi Paľovi Bielikovi, ktorý sa narodil pred 110 rokmi.
MARTIN KRNO: Päťstotisíc eur potrebných na navrhované sociálne opatrenia je pekný peniaz. Najmä keď upravený štátny rozpočet na tento rok počíta s 12-miliardovým schodkom.
Storočnica Československa je aj storočnicou československej kinematografie. Na tomto mieste vám každý týždeň pripomenieme jej významné filmy a osobnosti. Pokračujeme režisérom Martinom Fričom.
Záhrada je plná atrakcií pre rodiny s deťmi, materské školy a všetkých, ktorí sa radi zabávajú.
Storočnica Československa je aj storočnicou československej kinematografie. Na tomto mieste vám každý týždeň pripomenieme významné filmy a osobnosti.
Pred päťdesiatimi rokmi, v nedeľu 18. augusta 1968, sa v rámci šiesteho pokračovania Jánošíkových dní konal prvý konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej.
V rodnej osade legendárneho slovenského zbojníckeho kapitána Juraja Jánošíka Jánošovia v Terchovej otvorili Jánošíkov dom.
Aj keď historický Jánošík žil iba 25 rokov, zo slovenskej tradície nikdy nevymizol. Pri špeciálnej príležitosti, 330. výročí jeho narodenia, si ho pripomenie aj folklórny festival Jánošíkove dni.
Jánošíkovou cestou sa môžete vybrať počas celého leta vždy v piatok. A k tomu navštívite aj Jánošíkovu mučiareň a Súdnu sieň.
Jánošíkove dni v Terchovej čaká špeciálny „narodeninový“ ročník. Výročie však neslávi jedno z najväčších folklórnych podujatí na Slovensku, ale jeho patrón Juraj Jánošík, ktorý sa narodil pred 330 rokmi.